X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybuch wulkanu Fuego w Gwatemali. Prawie sto ofiar, kilkaset osób zaginionych

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 08:01
Niedzielny wybuch wulkanu Fuego w Gwatemali spowodował co najmniej 99 ofiar śmiertelnych. Prawie 200 osób uważa się za zaginione - poinformowały w środę władze.
W wyniku wybuchu wulkanu zginęło 99 osób
W wyniku wybuchu wulkanu zginęło 99 osóbFoto: PAP/EPA/SANTIAGO BILLY

Ewakuowano siedem miejscowości znajdujących się na obrzeżach wulkanu. 3271 osób objęto przymusową ewakuacją a 2625 osób opuściło swe domy z własnej woli z uwagi na zagrożenie - poinformował Sergio Cabanas, dyrektor ds. akcji ratowniczych w biurze koordynatora krajowego ds. walki ze skutkami klęsk żywiołowych.

Służby ratownicze pracują w bardzo trudnych warunkach. Pokryty lawą i grubą warstwą popiołu teren cały czas się tli, wokół panuje wysoka temperatura. Ciała ofiar były gęsto pokryte popiołem.

Szef Gwatemalskiego Instytutu Medycyny Sądowej Fanuel Garcia poinformował, że ustalanie tożsamości zabitych jest trudne, bo niektóre zwłoki zostały zniekształcone i pozbawione linii papilarnych, w związku z tym niezbędne będzie pobieranie próbek DNA lub stosowanie innych metod.

czytaj więcej
gwatemala 1200.jpg
Gwatemala: erupcja Wulkanu Ognia. 25 osób zginęło, 20 rannych

Jak podał rzecznik krajowego koordynatora ds. klęsk żywiołowych, w strefie zagrożenia zalega popiół i żarzący się piasek, który czasami osiągał temperaturę powyżej 700 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenie Gwatemalskiego Instytutu Wulkanologii

Strumienie pyroklastyczne, czyli wyrzucane z krateru gorejące chmury gazów wulkanicznych, popiołów i okruchów skalnych, opadały wzdłuż zboczy góry. Taki materiał przemieszcza się o wiele szybciej niż płynna lawa, osiągając prędkość ponad 100 kilometrów na godzinę. Najbardziej ucierpiały departamenty Sacatepequez, Chimaltenango i Escuintla.

Gwatemalski Instytut Wulkanologii ostrzegł, że utrzymuje się wysoka aktywność wulkanu i nie wyklucza się w najbliższych godzinach i dniach zejścia kolejnych strumieni pyroklastycznych. Dlatego przebywanie w strefie zagrożenia wokół wulkanu jest nadal bardzo niebezpieczne.

Rząd Gwatemali wezwał władze lokalne do zbadania wody pitnej, aby wykluczyć jej skażenie, a do udzielania pomocy poszkodowanym skierowano wojsko. Zamknięte jest międzynarodowe lotnisko w stolicy Gwatemali.

Volcan de Fuego, czyli Wulkan Ognia, liczący 3763 metry wysokości, znajduje się w górskim departamencie Quetzaltenango. Wybuchł w niedzielę po południu. Wulkan pozostaje nieprzerwanie aktywny co najmniej od czasów podboju Ameryki przez hiszpańskich konkwistadorów.

Niedzielna erupcja była najsilniejszą zarejestrowaną w ostatnich latach. Wulkan wyrzucał słup popiołów na wysokość 10 tys. metrów. 

koz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Gwatemala
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gwatemala: liczba ofiar wybuchu wulkanu Fuego wzrosła do 69

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 07:03
Do 69 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wybuchu wulkanu Fuego, około 50 km od stolicy Gwatemali. Ratownicy przypuszczają, że ostateczna liczba zabitych może być większa.
rozwiń zwiń