X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister zdrowia: nowy typ podejścia do fizjoterapii

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 14:48
Chcemy wprowadzić możliwość, by m.in. w przypadku najbardziej powszechnych schorzeń, np. bólów pleców, pacjent nie musiał posiadać skierowania na fizjoterapię; będzie pilotaż takiego rozwiązania - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski i prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk
Minister zdrowia Łukasz Szumowski i prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej KrawczykFoto: PAP/Marcin Obara

Minister wskazał, że funkcjonowanie rehabilitacji i fizjoterapii w Polsce zmienia się i - jak ocenił - jest "obszarem coraz bezpieczniejszym", m.in. w związku z wprowadzonymi już zmianami. Uchwalona jesienią 2015 r. ustawa uregulowała m.in. sprawy wykonywania zawodu, kształcenia i działania samorządu zawodowego. Zanim ją opracowano, działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych, mógł założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii były wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Szumowski odniósł się m.in. do wprowadzenia obowiązku posiadania prawa wykonywania zawodu. Osób z takimi uprawnieniami, jak podał, jest około 48 tys., a kolejne będą certyfikowane. Szef MZ wskazał, że w dostępie do rehabilitacji i fizjoterapii są duże kolejki i trudności. Jak mówił, pacjent jest kierowany na konkretne typy zabiegów, a nie na rehabilitację i proces usprawniania. - Ruszamy z pilotażem, który wprowadzi nowy typ podejścia do fizjoterapii – poinformował.

Najczęstszy ból pleców

Jak wskazał, pacjenci najczęściej narzekają na bóle pleców, co często wynika z siedzącego trybu pracy. - Fizjoterapeuta wie, jak pomóc pacjentowi, on powinien prowadzić i zaproponować pacjentowi odpowiednią formę. Z tymi najbardziej powszechnymi schorzeniami pacjent już nie będzie musiał iść po skierowanie do lekarzy rehabilitacji, a potem do fizjoterapeuty, tylko bezpośrednio pójdzie do fizjoterapeuty – zapowiedział.

- Do tej pory często mieliśmy kilka rodzajów zabiegów z użyciem sprzętu u jednego pacjenta, bo każdy z nich był odrębnie płatny przez NFZ, podczas gdy wizyta powinna opierać się o terapię manualną i do tego pewne formy zabiegów – wskazał.

Krótsze kolejki

Minister wyraził nadzieję, że "nowa formuła docelowo skróci kolejki do rehabilitacji". Jak zauważył, zabiegi bez skierowania są już zapisane w ustawie wprowadzającej szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Zmiany, jak mówił minister, zmierzają w takim kierunku, że "fizjoterapeuta jest zawodem niezależnym, który prowadzi pacjenta od momentu, kiedy do niego trafi, aż do chwili, gdy wyczepią się możliwości tej dziedziny medycyny". Pilotaż nowego rozwiązania, jak zapowiedział minister, ma ruszyć po wakacjach. Trwają analizy, które ośrodki mogą w nim uczestniczyć.

Rejestr fizjoterapeutów

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk podał w poniedziałek, że na rehabilitację oczekuje niemal 1,6 mln osób. - Mamy nadzieję, że w 2020 r. polscy pacjenci będą mieli możliwość korzystania z rehabilitacji i fizjoterapii bez kolejek – powiedział. Ma to być możliwe dzięki profesjonalizacji zawodu fizjoterapeuty i reformie systemu rehabilitacji.

Nawiązując do profesjonalizacji, Krawczyk wskazał, że fizjoterapeuci muszą od pierwszego czerwca mieć prawo wykonywania zawodu wydane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Dodał, że jest rozporządzenie o czynnościach zawodowych fizjoterapeutów oraz projekt ustawy o działalności leczniczej, która wprowadzi praktyki fizjoterapeutyczne analogicznie do praktyk pielęgniarskich czy lekarskich.

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów przypominał, że każdy pacjent może sprawdzić w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów, czy osoba, do której zamierza się zgłosić, "jest wykształconym fizjoterapeutą czy hochsztaplerem". Rejestr zawiera m.in. stopień naukowy, miejsce wykonywania zawodu. Po wakacjach, jak zapowiedział Krawczyk, ma zawierać też informacje o tym, w czym fizjoterapeuta się specjalizuje.

Indywidualizacja terapii

Zmiany systemowe, jak mówił, "polegać mają na rozszerzeniu drogi do fizjoterapeuty bez skierowania, szczególnie dla pacjentów z najczęstszymi schorzeniami, takimi jak uporczywe bóle kręgosłupa, które są nawrotowe, i na stałej opiece dla przewlekle chorych". Także on podkreślał, że konieczna jest indywidualizacja terapii, bo system jest nastawiony na rozliczanie procedur, a nie na czas pracy czy efekty terapii. Jego zdaniem, skrócenia kolejek będzie możliwe m.in. dzięki eliminacji wizyt tylko po skierowanie.

W Polsce jest ponad 48 tys. zarejestrowanych fizjoterapeutów, co - jak podkreślają - plasuje ich na trzecim miejscu pod względem liczebności wśród zawodów medycznych.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister zdrowia: NFZ zaczyna coraz lepiej funkcjonować. Fundusz nie będzie likwidowany

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 17:55
Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził, że w tej kadencji nie będzie likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Szef resortu wydał zarządzenie rozwiązujące zespół, który miał się tym zająć. 
rozwiń zwiń