X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezydent Andrzej Duda otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe Łotwy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 11:11
Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka rozpoczęli dzisiaj oficjalną wizytę na Łotwie. Po powitaniu przez przywódcę tego państwa Raimondsa Vejonisa w Zamku Ryskim polski prezydent został odznaczony Orderem Trzech Gwiazd z Łańcuchem. 
Audio
  • Prezydent Duda otrzymał najwyższe łotewskie odznaczenie państwowe. Korespondencja Kamila Zalewskiego (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Republiki Łotweskiej Raimonds Vejonis
Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Republiki Łotweskiej Raimonds Vejonis Foto: PAP/Radek Pietruszka

To najwyższe łotewskie odznaczenie państwowe, którym w przeszłości Polacy byli już odznaczani. Prezydent Andrzej Duda został nim odznaczony za zasługi dla bezpieczeństwa i obronności Łotwy. 

Prezydent Andrzej Duda został odznaczony Orderem Trzech Gwiazd z Łańcuchem pierwszej, najwyższej kategorii - zaznacza w rozmowie z Polskim Radiem Krystyna Barkowska z ambasady Polski w Rydze. - Jest to historyczna nagroda, która została uchwalona w 1924 roku. Nagroda była wręczana na terenie Republiki Łotewskiej do czerwca 1940 roku - wyjaśnia Barkowska. Przywrócona została w 1994 roku.

Nagrodą tą w przeszłości był odznaczony prezydent Ignacy Mościcki oraz prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wizualnie Order jest krzyżem maltańskim z trzema gwiazdami symbolizującymi regiony Łotwy - Liwonie, Łatgalię i Semigalię. "Jednocześnie na Pomniku Wolności w Rydze też znajdują się te symbole" - zaznacza Barkowska i dodaje, że po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości od ZSRR zdecydowano się sięgnąć po przedwojenny symbol niepodległego państwa łotewskiego. 

Po południu prezydent Andrzej Duda przekaże upominek dla Łotewskiej Biblioteki Narodowej, spotka się także z polskimi przedsiębiorcami pracującymi w tym kraju.

Jutro prezydent wraz z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem odwiedzi żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Adażi. Wchodzi on w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej na Łotwie. Później w Dyneburgu spotka się z Polakami mieszkającymi w tym kraju.

Wizyta prezydenta Dudy związana jest między innymi ze świętem stulecia niepodległości Łotwy. Ogłosiła ona niepodległość 18 listopada 1918 roku.

fc

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Andrzej Duda Łotwa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizyta prezydenta w Estonii. "Ważne jest wspólne stanowisko ws. wzmocnienia wschodniej flanki NATO"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 16:03
Prezydenci Polski i Estonii są za tym, by szczyt NATO w Brukseli przyniósł decyzje wzmacniające wschodnią flankę Sojuszu. Chcą też, by lipcowe spotkanie było przesłaniem jedności NATO. O takich wnioskach po rozmowie Andrzeja Dudy z Kersti Kaljulaid w estońskim Tartu poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń