X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szczyt w Brukseli. Przywódcy krajów NATO zdecydowali o zaproszeniu Macedonii do rozmów akcesyjnych

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 21:16
Macedonia otrzymała zaproszenie do rozmów w sprawie ewentualnego członkostwa w NATO. Decyzję taką podjęli przywódcy krajów Sojuszu na trwającym właśnie szczycie w Brukseli.
Audio
  • Macedonia zaproszona do rozmów ws. członkostwa w NATO. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Przywódcy krajów NATO podczas szczytu w Brukseli
Przywódcy krajów NATO podczas szczytu w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Zaproszenie do rozmów zostało wystosowane po tym, jak była republika Jugosławii osiągnęła wstępne porozumienie z Grecją w sprawie nazwy. Zawarta przez premierów obu krajów umowa przewiduje, że była republika będzie nazywać się Północną Macedonią. Wcześniejsza nazwa, Macedonia, była powodem trwającego 27 lat sporu z Grecją. Wszystko dlatego, że Grecy uznają to za nazwę jednego z ich regionów.

Porozumienie nie jest jeszcze ostateczne, a w tej sprawie mają wypowiedzieć się m.in. Macedończycy w referendum. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił w Brukseli, że rozmowy o przyszłym wstąpieniu kraju do Sojuszu mogą zacząć się jedynie wtedy, gdy mieszkańcy zgodzą się na zmianę nazwy.

- To mieszkańcy republiki zdecydują. Jeśli poprą porozumienie, to mogą wstąpić do NATO. Jeśli nie poprą, to nie wstąpią. Nie ma możliwości przystąpienia do NATO bez zmiany nazwy - dodał szef Paktu.

Nawet jeśli mieszkańcy zgodzą się na zmianę nazwy, to władze kraju muszą jeszcze spełnić szereg kryteriów zanim ich kraj otrzyma status oficjalnego kandydata do Sojuszu.

Jak relacjonuje z Brukseli wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, spośród krajów Bałkanów Zachodnich członkami NATO są już m.in. Chorwacja, Albania i Czarnogóra. Do Sojuszu chcą w przyszłości przystąpić Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo.

mr

Zobacz więcej na temat: NATO ŚWIAT macedonia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szybsza reakcja na ewentualne zagrożenia". NATO zmienia swoją strukturę dowodzenia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 19:46
NATO zmienia swoją strukturę dowodzenia, by szybciej reagować na ewentualne zagrożenia wobec państw członkowskich. Decyzje o zmianach podjęli w Brukseli przywódcy krajów Sojuszu na dwudniowym szczycie Paktu.
rozwiń zwiń