X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ewa Bogusz-Moore nowym dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 18:03
Ewa Bogusz-Moore będzie nowym dyrektorem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą Katowicach. Na stanowisku zastąpi Joannę Wnuk-Nazarową, która pełniła tę funkcję od 2000 roku.
Audio

Ewa Bogusz-Moore jest aktualnie zastępcą dyrektora Instytutu Mickiewicza w Warszawie. Z wykształcenia jest wiolonczelistką. Ukończyła również studia w zakresie zarządzania kulturą (City University of London) i była stypendystką prestiżowego Clore Leadership Programme (UK) i Leadership Academy of Poland. Koordynowała, między innymi, obchody Roku Chopina w Wielkiej Brytanii. W 2013 była koordynatorem międzynarodowych obchodów Roku Witolda Lutosławskiego. Obecna dyrektor NOSPR-u Joanna Wnuk-Nazarowa odchodzi ze stanowiska po 18 latach szefowania Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, co ogłosiła publicznie w maju 2018 r. Nowa dyrektor stanowisko obejmie w wyniku konkursu, który został ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia jest narodową instytucją kultury - współfinansowaną przez to ministerstwo, Polskie Radio i miasto Katowice. 

NOSPR jest zespołem z wieloletnią tradycją, powstał bowiem już w 1935 roku w Warszawie, jako Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Utworzył ją i prowadził do wybuchu II wojny światowej, Grzegorz Fitelberg. W marcu 1945 roku orkiestra została reaktywowana w Katowicach przez Witolda Rowickiego. Dwa lata później dyrekcję artystyczną objął ponownie Fitelberg, a zespół przyjął nazwę Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Po jego śmierci w 1953 roku, orkiestrą kierowali między innymi: Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit. W 2000 roku dyrektorem naczelnym i programowym NOSPR została Joanna Wnuk-Nazarowa. 

Wiele lat tradycji

W 1999 roku orkiestra, w uznaniu zasług otrzymała tytuł "Narodowa". Od stycznia 2006 jest narodową instytucją kultury, współfinansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskie Radio i miasto Katowice. Wcześniej stanowiła oddział Polskiego Radia. NOSPR pełni w świecie rolę ambasadora kultury polskiej. Zespół koncertował w całej Europie, między innymi w Brukseli na festiwalu Europalia, w Wiedniu na otwarciu Roku Polskiego w Austrii, czy w Rzymie, podczas obchodów 70. rocznicy urodzin kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. Orkiestra występowała też w Japonii, Chinach, w krajach Zatoki Perskiej, Australii, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i krajach Ameryki Południowej. 

Z orkiestrą radiową współpracowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów, jak: Maurizio Pollini, Krystian Zimerman, Martha Argerich, Placido Domingo, Mścisław Rostropowicz, Artur Rubinstein, Stanisław Skrowaczewski, Kurt Masur, Garrick Ohlsson. Zespół prezentowal pierwsze wykonania dzieł Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Na przestrzeni lat NOSPR zrealizowała liczne nagrania archiwalne dla Polskiego Radia, a także ponad 200 płyt dla takich wytwórni, jak Decca, EMI, Philips i Naxos. W ostatnich latach Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia podjęła wiele inicjatyw, które zostały pozytywnie przyjęte przez słuchaczy i krytykę, w tym Maraton twórczości Góreckiego, Pociąg do muzyki Kilara, Muzyczna podróż morska czy Festiwal "Górecki*Penderecki". Orkiestra organizuje też Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza.

Od jesieni 2014 roku NOSPR prowadzi działalność w nowej siedzibie przy placu Wojciecha Kilara w Katowicach. Znajdują się tam dwie sale koncertowe: wielka na 1800 miejsc oraz kameralna dla 300 osób. Gmach powstał na terenach poprzemysłowych, należących dawniej do Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice". Projekt, autorstwa Tomasza Koniora z zespołem, został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym. 
Gmach NOSPR wraz z nową siedzibą Muzeum Śląskiego oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym tworzą tzw. Strefę Kultury.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak