X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mariusz Błaszczak o szczycie NATO: Sojusz zwiększa zdolności obronne

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 15:26
- Szczyt NATO w Brukseli potwierdził kierunek na zwiększanie zdolności obronnych, obrany w 2016 r. - powiedział w czwartek Mariusz Błaszczak. Szef MON podpisał m.in. porozumienie, w którym 17 państw deklaruje wolę wspólnych zakupów amunicji do systemów lądowych.
Audio
  • Mariusz Błaszczak uważa, że główną decyzją szczytu NATO w Brukseli było potwierdzenie gotowości wojsk sojuszniczych (TVP Info/IAR)
Prezydent Andrzej Duda (z lewej), szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski (w środku) i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w drodze na szczyt NATO w Brukseli
Prezydent Andrzej Duda (z lewej), szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski (w środku) i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w drodze na szczyt NATO w BrukseliFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jak powiedział Błaszczak, na czwartkowej sesji szczytu Sojuszu w Brukseli z udziałem Ukrainy i Gruzji tematem było zagrożenie ze strony Rosji i możliwość odpowiedzi na nie. - Stąd inicjatywa 4x30 i kwestia finansowania i przeznaczania 2 proc. PKB na obronność - dodał.

W środę szczyt zatwierdził inicjatywę 4x30, zakładającą, że NATO podniesie swoje zdolności do odpowiedzi i szybkiego reagowania przez wydzielenie do 2020 r. 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

- Sojusz potwierdził kierunek nadany na szczycie w Warszawie - wzmocnienia zdolności obronnych. Nam zależy przede wszystkim na wschodniej flance NATO. Byliśmy wielokrotnie wymieniani wśród liderów, którzy przeznaczają 2 proc. PKB na obronność - przypomniał szef MON. Podkreślił, że Polskę wskazywał prezydent USA Donald Trump.

- Chciałbym podkreślić jedno: to, co mówił prezydent Trump - że Polska jest wiarygodnym sojusznikiem. Wojsko polskie musi być liczniejsze, uzbrojone w nowoczesny sprzęt, ale także nasza pozycja w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego jest kluczem do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa - zaznaczył minister.

Szef MON podpisał ze strony Polski porozumienie 17 państw - 16 krajów NATO i Macedonii - w sprawie współpracy przy zakupach zakupów amunicji do systemów lądowych.

Podczas dwudniowego szczytu Błaszczak spotkał się z naczelnym dowódcą połączonych sił w Europie gen. Curtisem Scaparrottim, ministrami obrony państw bałtyckich, Francji, Rumunii i Słowacji.

Pod przewodnictwem Belgii państwa podpisały memorandum w sprawie współpracy przy zakupach środków rażenia. Tworzy ono podstawę prawną do dokonywania wspólnych zakupów. Jak powiedział Błaszczak, chodzi także o prace badawcze nad amunicją.

Spośród państw NATO porozumienie zawarły Belgia, Czarnogóra, Dania, Estonia, Francja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Włochy, Polska, Portugalia, Słowacja i Słowenia. Dołączyła do niego Macedonia, wobec której rozpoczęły się procedury akcesyjne. Austria i Finlandia zapowiedziały, że bezzwłocznie również podpiszą memorandum.

W środę siedem państw podpisało memorandum w sprawie wspólnych zakupów amunicji do uzbrojenia morskiego.

Wielonarodowe i dwustronne porozumienia o współpracy Sojusz wymienił w deklaracji ze szczytu w Brukseli jako jeden ze sposobów na sprawiedliwy podział wydatków obronnych.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: Polska weźmie udział w zwiększaniu gotowości bojowej NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 18:43
Polska będzie uczestniczyć w zwiększaniu gotowości bojowej wojsk NATO w Europie. Zapowiedział to minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas pierwszego dnia szczytu Sojuszu w Brukseli.
rozwiń zwiń