X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

85. rocznica katastrofy litewskich lotników. Pierwsi dostarczyli pocztę samolotem z Ameryki do Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 12:49
W niedzilę mija 85 lat od tragedii litewskich lotników, których próba przelotu z Nowego Jorku do Kowna zakończyła się katastrofą. Ich samolot spadł w okolicach Myśliborza.
Audio
  • Prezydent Litwy Valdas Adamkus: bohaterski wyczyn synów Litwy, do którego lotników skłoniła - cenniejsza niż życie - ich miłość do ojczyzny symbolizuje pragnienie duszy ludzkiej otwarcia przed światem nowych horyzontów
Uroczyste obchody 85. rocznicy lotu przez Atlantyk litewskich pilotów. Od lewej: wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, minister obrony Mariusz Błaszczak i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz
Uroczyste obchody 85. rocznicy lotu przez Atlantyk litewskich pilotów. Od lewej: wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, minister obrony Mariusz Błaszczak i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz Foto: PAP/Jerzy Muszyński

Pamięci lotników zostało poświęcone "Święto awiacji", które odbywa się w Kownie. Ich przelot zostanie też upamiętniony w Szczecinie, gdzie odprawiona została msza w katedrze świętego Jakuba, celebrowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego arcybiskupa Andrzeja Dzięgę. Arcybiskupowi została wręczona odznaka honorowa "Gwiazda Dyplomacji Litwy".

W południe rocznicowe uroczystości rozpoczną się przy pomniku litewskich lotników w Pszczelniku.

p 

Msza święta celebrowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę

"Święto awiacji" w Kownie odbywa się w ten weekend na lotnisku nazwanym na cześć Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. Od wczoraj odbywają się tam pokazy lotnicze, koncerty, a dzisiaj w południe wystartuje specjalny rajd rowerowy poświęcony wyczynowi lotników. Piloci też jako pierwsi w historii dostarczyli pocztę drogą powietrzną z Ameryki do Europy.

Piloci zamierzali pokonać trasę Nowy Jork-Kowno samolotem nazwanym „Lituanica” bez międzylądowania. Chcieli w ten sposób rozsławić imię mało znanej Litwy na całym świecie. Wystartowali z Nowego Jorku wcześnie rano 15 lipca 1933 roku, w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich pod Grunwaldem. Dzień po starcie samolot obserwowano między innymi w Szkocji i Kilonii, w Kownie na pilotów czekało kilkadziesiąt tysięcy osób.

Około 23.00 maszynę widziano w okolicach Stargardu Szczecińskiego, jednak silna burza zmusiła pilotów, by zmienili trasę lotu. Niemieckie meldunki zarejestrowały jeszcze przelot maszyny nad Barlinkiem. Po północy 17 lipca 1933 roku samolot z Litwinami rozbił się w lesie koło Pszczelnika, który wówczas znajdował się na terytorium Niemiec. 

Piloci przelecieli 6411 kilometrów, do celu pozostało im 775. Wynik, jaki osiągnęli, był drugim na świecie pod względem pokonanej odległości. Lot „Lituaniki” odbywał się bez przyrządów radionawigacyjnych i mimo to był wówczas jednym z najbardziej precyzyjnych.

W pogrzebie lotników w Kownie wzięło udział około 100 tysięcy osób. Na Litwie obaj piloci są uważani za bohaterów narodowych.
Przyczyny katastrofy do dziś nie są znane. Przyjmuje się, że prawdopodobnymi powodami mogły być burza, błąd pilota lub wada techniczna samolotu. Pod uwagę brana była też możliwość zestrzelenia maszyny przez Niemców. 


P

Szef MON Mariusz Błaszczak oraz szef MSZ Jacek Czaputowicz

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak