X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historie walczących kobiet w Archiwum Akt Nowych. Wśród nich m.in. łączniczki, sanitariuszki, kurierki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 17:19
Łączniczki, sanitariuszki, kurierki, członkinie oddziałów powstańczych - w walce o niepodległość w czasie II wojny światowej uczestniczyły tysiące kobiet. Ich sylwetki można poznać dzięki materiałom zgromadzonym przez Komisję Historii Kobiet w Walce o Niepodległość. 
Audio
  • Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, o przekazanym zbiorze upamiętniającym kobiety-bohaterki (IAR)
Przekazanie dokumentów AAN
Przekazanie dokumentów AANFoto: PAP/Leszek Szymański

Na materiały zgromadzone przez Komisję Historii Kobiet w Walce o Niepodległość składają się między innymi osobiste pamiątki, zdjęcia i dokumenty. Dziś cenny zbiór został przekazany do Archiwum Akt Nowych.

 Działalność komisji zainicjowała w 1969 roku generał Maria Wittekówna, która wraz z innymi działaczkami organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK) przez kilkadziesiąt lat zbierała relacje i pamiątki bezpośrednio od żyjących kombatantek. Współtwórczyni archiwum, Halina Szewczykowa, wspomina, że zadanie nie było łatwe. - Na początku było nas ponad sześćdziesiąt, pracowałyśmy na zmiany. Nasza praca polegała na gromadzeniu materiałów, opracowywaniu ich, dzięki czemu mamy tak wspaniały zbiór - powiedziała Halina Szewczykowa.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych, Tadeusz Krawczak podczas uroczystości powiedział, że przekazany zbiór upamiętnia kobiety-bohaterki, które ryzykowały życie, by walczyć o wolną Polskę. - Znaczenie tych zbiorów jest unikatowe. W czasie, kiedy Maria Wittekówna zarządziła zbieranie materiałów, żyło jeszcze wiele uczestniczek spośród kilkuset tysięcy kobiet, które przygotowano do obrony kraju. Była to federacja, przez którą przewinęło się prawie półtora miliona dziewcząt, w tym około trzystu, które przeszły przeszkolenie - dodał dyrektor Archiwum Akt Nowych.

Jak podkreśla Anna Wasilewska z Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość, zbiór jest cennym źródłem informacji. - Pierwszą część stanowią teczki z relacjami kobiet-żołnierzy II wojny światowej, które zawierają między innymi ich życiorysy, pamiątki osobiste i legitymacje. Drugą część stanowią kartoteki osobowe i indeksowe, jest ich 44 tysiące, a każda z nich zawiera podstawowe dane o kobietach, czyli imię i nazwisko, pseudonim oraz przydział organizacyjny - powiedziała Anna Wasilewska.

Archiwa komisji obejmują także różnego rodzaju opracowania, książki i czasopisma. Z najważniejszych materiałów sporządzono mikrofilmy zabezpieczające.
Komisja Historii Kobiet w Walce o Niepodległość powstała w 1969 roku, jej założycielkami były tworzyły działaczki organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK). W 2003 roku komisja otrzymała honorowy tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie – masakra przy Kilińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 06:00
Tragiczny epizod na Starym Mieście. Na ulicy Kilińskiego eksplodował wypełniony prawie półtonowym ładunkiem wybuchowym niemiecki czołg. Zginęło blisko 300 osób.
rozwiń zwiń