X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Stańko spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 16:10
- Tomasz Stańko pozostawia po sobie pustkę nie do zapełnienia. Na szczęście pozostaje z nami jego przejmujący, inspirujący jazz, czyniący nas lepszymi - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście odczytanym w piątek podczas uroczystości pogrzebowych muzyka. 
Audio
  • Uroczystości pogrzebowe Tomasza Stańki. Relacja Agaty Woźniak (IAR)

Tomasza Stańko - trębacz, kompozytor i aranżer, jeden z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach. 

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski odczytał list od Piotr Glińskiego, w którym minister kultury podkreślił, że Stańko był "jednym z najwybitniejszych twórców kultury polskiej, wielkim artystą światowego formatu, uznanym i podziwianym od lat 60. XX wieku". 

Szef resortu kultury przypomniał, że Stańko zadebiutował jako lider z zespołem Jazz Darings w roku 1962, a w 1966 r. nagrał z kwintetem Krzysztofa Komedy - jak określił - kultową płytę "Astigmatic". 

"Tomasz Stańko, wielki improwizator, instrumentalista, kompozytor, lider, artysta łączący wiele gatunków sztuki swoją muzyką, albo też samą intencją artystyczną, pozostawia po sobie pustkę nie do zapełnienia. Na szczęście pozostaje z nami jego przejmujący, inspirujący jazz, czyniący nas lepszymi" - podkreślił w liście Gliński. 

Podczas uroczystości, saksofonista Henryk Miśkiewicz zagrał dla zmarłego artysty utwór "Pożegnanie z Marią". Muzyk powiedział, że Tomasz Stańko był wzorem dla niego, a także dla innych polskich jazzmanów. - To wielka strata, zostawił wiele do nauki dla nowych pokoleń, wiele tematów do kontynuowania - mówił Miśkiewicz.

Wokalistka jazzowa Urszula Dudziak powiedziała, że odejście Tomasza Stańki to wielka strata dla polskiej muzyki. - Rozsławił nasz polski jazz na cały świat, to był fenomenalny muzyk i wspaniały kolega - mówiła wokalistka.

Pianista i kompozytor jazzowy Krzysztof Sadowski podkreślił, że na polskiej scenie muzycznej nie ma drugiej takiej indywidualności jak Tomasz Stańko. - Przekazywał on swoją wiedzę i koncepcję bez słów - powiedział. 

Wokalistka jazzowa Aga Zaryan przyznała, że trudno jej się pogodzić ze śmiercią trębacza. -Miałam nadzieję, że jeszcze przynajmniej dwie dekady będziemy słuchać jego pomysłów na kolejne albumy - mówiła. 

Wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Tomasz Tłuczkiewicz, wspominając zmarłego, podkreślał, że ton trąbki Tomasza Stańki był niepowtarzalny i rozpoznawalny na całym świecie. - To on i podobni mu artyści uczynili z jazzu kulturę globalną - powiedział Tłuczkiewicz. 

Muzyk zmarł 29 lipca w warszawskim szpitalu onkologicznym na Ursynowie. Miał 76 lat. Od kilku miesięcy chorował na raka płuc.

koz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Tomasz Stańko pogrzeby
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak