X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska chce kupić fregaty w Australii. Minister krytykuje ten plan

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 16:40
Polska chce kupić dwie używane fregaty rakietowe w Australii. Mają one zastąpić dwa okręty wojenne, które są obecnie w dyspozycji Marynarki Wojennej, ale które wkrótce trzeba będzie wycofać z użytku. Dokumenty w sprawie zakupu mają zostać podpisane w czasie rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii.
Audio
  • Polska chce kupić fregaty w Australii. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Australijska fregata rakietowa HMAS Newcastle
Australijska fregata rakietowa HMAS NewcastleFoto: ABIS Steven Thomson/Commonwealth of Australia, Department of Defence

Negocjacje w sprawie zakupu używanych okrętów toczą się od ponad roku. W przyszłym tygodniu do Australii wraz z prezydentem Dudą lecą też przedstawiciele wojska oraz minister obrony Mariusz Błaszczak. To oni mają podpisać list intencyjny o zakupie dwóch fregat Adelajda. Zapowiedział to szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski.

- Minister obrony narodowej będzie prowadził swoje rozmowy i zakładamy, że ich efektem będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych typu Adelajda, które mają wzmocnić polską Marynarkę Wojenną - dodał.

Jak mówił dziennikarzom Krzysztof Szczerski, zakup fregat będzie też oznaczał w przyszłości zakup wyposażenia i broni. Rozmowy w tej sprawie także się już toczą. - Jeśli dojdzie do finalnego zakupu tych fregat, to z nim wiąże się kwestia szkoleń i uzbrojenia, która będzie rozstrzygana w trójkącie Polska-USA-Australia, bo te fregaty są także wyposażone w broń amerykańską - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Polskie władze nie podają na razie ani szczegółów uzbrojenia okrętów ani też kosztów zakupu dwóch fregat.

Rozwiązanie tymczasowe

Polska armia ma obecnie dwie fregaty rakietowe. Zostały one wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80., a po roku 2000 przekazane Polsce. Okręty te wkrótce nie będą nadawały się już do użytku.

Australijskie jednostki są nowsze od amerykańskich o 10 lat i mają znacznie bardziej nowoczesny sprzęt. Ich zakup będzie jednak rozwiązaniem tymczasowym. Polska chce bowiem wybudować nowe fregaty rakietowe. Program budowy został w ostatnich latach wstrzymany przez rząd, ale ministerstwo obrony chciałoby wznowić budowę.

"Czapla i Miecznik"

Plan zakupu od Australii używanych fregat dla polskiej marynarki wojennej krytykuje minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Nie zgadzamy się z tym, aby pozyskiwać stare jednostki australijskie i w ten sposób hamować proces budowy w polskich stoczniach nowych okrętów obronnych typu korweta w ramach programów Czapla i Miecznik – powiedział w rozmowie z Portalem Stoczniowym minister Marek Gróbarczyk.

- My stoimy na niezmiennym i jednoznacznym stanowisku, że okręty wojenne powinny być budowane w Polsce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby polskie stocznie budowały okręty dla polskiej marynarki wojennej – dodał.

Dla szefa resortu gospodarki morskiej zapowiedzi Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz prezydenta są niezrozumiałe. Zdaniem ministra zakup przez Polskę fregat rakietowych typu Adelajda od Australijczyków zahamuje programy modernizacyjne marynarki wojennej, dotyczące budowy nowych jednostek.

Szef resortu gospodarki morskiej podkreślił, że budowa nowych okrętów dla marynarki wojennej to jeden z filarów rozwoju całego przemysłu okrętowego w Polsce.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

15 sierpnia wielka defilada w Warszawie. W tym roku inna trasa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 10:53
W defiladzie wojskowej, która 15 sierpnia przejedzie Wisłostradą weźmie udział ponad 100 samolotów i śmigłowców, ponad 200 maszyn bojowych i 1,5 tys. żołnierzy - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, defilada upamiętni stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń