X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejne decyzje zwrotowe

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 14:24
Decyzje zwrotowe w sprawie Mokotowskiej 8, Noakowskiego 20 i Łomżyńskiej 44 zostały wydane z naruszeniem prawa - orzekła komisja weryfikacyjna. Ponadto ws. ul. Mokotowskiej 8 komisja nakazała beneficjentkom decyzji zwrot nienależnego świadczenia w kwocie blisko 5 mln zł na rzecz miasta.
Audio
  • Komisja weryfikacyjna wydała kolejne decyzje. Relacja Jolanty Turkowskiej (IAR)
Komisja Weryfikacyjna wydała kolejne decyzje
Komisja Weryfikacyjna wydała kolejne decyzje Foto: PAP/Tomasz Gzell

Podczas ogłoszenia decyzji przez komisję weryfikacją tuż po posiedzeniu niejawnym, jej szef Patryk Jaki powiedział, że ws. reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Noakowskiego 20 w Warszawie komisja stwierdziła nieważność decyzji prezydenta m.st. Warszawy z 2006 r.

- W ocenie komisji decyzja prezydenta z dnia 10 kwietnia 2006 r. powinna zostać wyeliminowana z obrotu prawnego z mocą wsteczną jako wydana z rażącym naruszeniem przepisów prawa - tłumaczył Jaki.

Jak podkreślał, miasto nie ustaliło, czy dawni właściciele nieruchomości byli w posiadaniu wskazanego gruntu i czy posiadali nieruchomość. - Z akt wynika, że wnioskodawcy w ogóle nie posiadali nieruchomości w czasie składania wniosków, ani nawet przed jego złożeniem - powiedział przewodniczący komisji.

Jaki wskazał, że nie zbadano również prawidłowego kręgu spadkobierców. Ponadto, 17 kwietnia 2003 r., kiedy sprzedano roszczenia do nieruchomości, osoby reprezentowane przez pełnomocnika już nie żyły. Dodał, że od kwietnia 1946 r. nieruchomością władało Polskie Radio, które odbudowało nieruchomość na działce przy Noakowskiego 20, co nie zostało uwzględnione przez miasto w decyzji zwrotowej nieruchomości.

Z kolei przy zwrocie nieruchomości położonej przy Łomżyńskiej 44 komisja orzekła uchylenie decyzji prezydenta m.st. Warszawy z dnia 23 listopada 2012 r. i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia prezydentowi m.st. Warszawy. Jaki podkreślił, że decyzja zwrotowa została wydana z naruszeniem prawa, bez ustalenia, czy właściciele znajdowali się w posiadaniu nieruchomości. Ponadto, zaznaczył szef komisji, wobec mieszkańców po reprywatyzacji zastosowano tzw. przemoc innego rodzaju, czyli uniemożliwiano im kontynuowanie umowy najmu na warunkach preferencyjnych.

Trzecią nieruchomością, w której sprawie orzekła we wtorek komisja, była kamienica położona przy Mokotowskiej 8. W tej sprawie komisja stwierdziła, że wydana 14 listopada 2006 r. przez prezydenta m.st. Warszawy decyzja o ustanowieniu użytkowania wieczystego gruntu została wydana z naruszeniem prawa, a dodatkowo na beneficjentki decyzji nałożono zwrot równowartości nienależnego świadczenia w łącznej kwocie 4,9 mln zł na rzecz miasta.

Ponadto Jaki powiedział, że komisja stwierdziła, że ws. Mokotowskiej 8 decyzja zwrotowa wydana została z naruszeniem prawa, ale nastąpiły nieodwracalne skutki prawne. - W przedmiotowej sprawie doszło do zbycia praw na rzecz osób trzecich - wyjaśnił.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Będą nowe decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 06:43
Dziś o godzinie 10.00 w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości rozpocznie się pierwsze po wakacyjnej przerwie posiedzenie niejawne komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Porządek posiedzenia zawiera 85 punktów. Członkowie gremium mają między innymi przygotować harmonogram pracy, możliwe jest też wydanie kolejnych decyzji. 
rozwiń zwiń