X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Gdańsku wręczono Krzyże Wolności i Solidarności 47 działaczom opozycji

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 16:17
W Sali BHP Stoczni Gdańskiej 47 działaczom opozycji antykomunistycznej wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy zrobił to prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Jak mówił, Polska jest dziś bardzo wdzięczna ludziom "Solidarności".
Audio
  • Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji (IAR)
Prezes IPN Jarosław Szarek i odznaczony Krzysztof Żmuda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w Sali BHP Stoczni Gdańskiej
Prezes IPN Jarosław Szarek i odznaczony Krzysztof Żmuda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w Sali BHP Stoczni GdańskiejFoto: PAP/Adam Warżawa

- Tu się to zaczęło, przy tej historycznej ukwieconej bramie, musimy o tym pamiętać, bo dziś świat koniec komunizmu kojarzy z upadkiem muru berlińskiego - powiedział prezes IPN. Zaznaczył, że wydarzanie w Gdańsku były początkiem końca tego ustroju.

Uhonorowano 47 opozycjonistów, pięć osób pośmiertnie, między innymi Henryka Lenarciaka, uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej podczas Grudnia '70, strajku podczas Sierpnia '80, więźnia czasu stanu wojennego. Odznaczony został również Andrzej Butkiewicz, współpracownik WZZ Wybrzeża, drukarz ulotek i niezależnego pisma "Robotnik Wybrzeża", uczestnik strajku w Stoczni imienia Komuny Paryskiej w Gdyni.

Krzyż Wolności i Solidarności otrzymał też jeden z sygnatariuszy porozumień Gdańskich, Stefan Lewandowski. Podkreślał, że był to czas dużych emocji i walki. - Przymusiliśmy władze do podpisania porozumienia - powiedział. Zaznaczył, że członkowie prezydium naciskali na stronę rządową do momentu, aż wszystkie postulaty zostały podpisane.

Krzyże Wolności i Solidarności przyznawane są zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956-1989.

W Gdańsku można było dziś przejechać się zabytkowym Ikarusem, a na Placu Solidarności - obejrzeć wystawę przygotowaną przez IPN o Annie Walentynowicz. Obchody 38. rocznicy Sierpnia '80 oraz 30. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 roku w Gdańsku i Gdyni potrwają do piątku.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczecin i Gdańsk. 38. rocznica Porozumień Sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 14:00
- Dla zrozumienia końca lat 80. XX wieku i tego, że Polacy przyczynili się do upadku systemu komunistycznego Solidarność jest kluczowa - mówił w Polskim Radiu 24 - Piotr Dmitrowicz, historyk. Gościem PR24 był też dr Michał Siedziako, historyk z IPN w Szczecinie. 38 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe.
rozwiń zwiń