X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Arkadiusz Mularczyk: najnowsze wyniki badań ws. polskich strat demograficznych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 07:48
Podczas piątkowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań należnych od Niemiec za szkody w II wojnie światowej przedstawimy najnowsze wyniki badań ws. polskich strat demograficznych - zapowiedział szef tego zespołu Arkadiusz Mularczyk 
Arkadiusz Mularczyk
Arkadiusz MularczykFoto: PAP/Rafał Guz

Zespół ma zebrać się w Sejmie w południe, będzie to jego szóste posiedzenie. "Tuż przed kolejną rocznicą 1 września, w trakcie najbliższego posiedzenia parlamentarnego zespołu, zostaną po raz pierwszy przedstawione najnowsze wyniki badań prezentujące straty demograficzne. Omówione też będą wstępne analizy szkód poniesionych w nieruchomościach oraz przez polskie firmy ubezpieczeniowe" - poinformował Mularczyk.

Jak zaznaczył "dane, które zostaną zaprezentowane, to elementy planowanego na początek przyszłego roku finalnego raportu". "Będą to konkretne dane, ale jeszcze cząstkowe, a nie całościowe" - zastrzegł.

Podstawą analizy strat demograficznych poniesionych przez Polskę ze strony Niemiec - jak mówił - są materiały zebrane przez Biuro Odszkodowań Wojennych przy Radzie Ministrów w latach 1944–1946. "Zostały one zweryfikowane pod względem prawdziwości danych i uzupełnione o informacje dla brakujących gmin. Następnie przeprowadzone zostały obliczenia, które zweryfikowały będące dotychczas w obiegu publicznym i naukowym liczby ofiar obywateli polskich w czasie II wojny światowej" - dodał.

Będą również wstępne wyniki badań dot. oszacowania strat obejmujących m.in. budynki w zabudowie miejskiej

Jak zaznaczył "w celu zilustrowania skali zjawiska posłużono się kartogramami i innymi technikami prezentacji danych". - Przeprowadzona analiza pozwoliła pierwszy raz ukazać straty ludnościowe na poziomie gmin na ziemiach polskich zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i względnych - powiedział. Mularczyk zapowiedział, że podczas piątkowego posiedzenia zespołu zostaną także przedstawione wstępne wyniki badań dotyczących oszacowania strat obejmujących m.in. budynki w zabudowie miejskiej, zagrody wiejskie, straty w rolnictwie i lasach oraz straty w obiektach zabytkowych i sakralnych.

Kolejnym wątkiem, jaki ma zostać poruszony podczas posiedzenia zespołu, ma być omówienie strat polskich ubezpieczycieli. - W momencie wybuchu II wojny światowej na terenie Polski działało 34 dużych zakładów ubezpieczeń oraz 38 mniejszych - zaznaczył Mularczyk. Jak informuje parlamentarny zespół, straty polskich zakładów ubezpieczeniowych obejmują m.in.: straty w majątku zakładów, straty z tytułu przejęcia portfeli zakładów ubezpieczeń przez niemieckie zakłady ubezpieczeń na skutek przyłączenia części ziem Polski do Rzeszy oraz straty zakładów ubezpieczeń prowadzących dział ubezpieczeń na życie z powodu zawieszenia przez okupanta niemieckiego prawa wykonywania tych ubezpieczeń.

Niedawno Mularczyk zapowiadał, że na początku przyszłego roku planowana jest publikacja raportu o polskich stratach wojennych. "Prace ekspertów są zaawansowane. Mam nadzieję, że do końca września zostaną zakończone. Później pozostanie korekta, redakcja, przygotowania do druku i wydanie. Na początku roku zostanie opublikowany - mówił przewodniczący zespołu w lipcu.

1 września premiera filmu dokumentalnego

Podczas piątkowego posiedzenia - poza prezentacją wyników badań przeprowadzonych przez ekspertów współpracujących z zespołem - planowane jest też wystąpienie reżysera filmu dokumentalnego, który powstał m.in. w oparciu o wyniki prac parlamentarnego zespołu. Premiera telewizyjna filmu zaplanowana jest na 1 września. Parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, powołano pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS.

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Mularczyk: przez lata SN w Polsce blokował roszczenia Polaków do państwa niemieckiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 09:00
- Nie miejmy złudzeń, dzisiaj także jest obawa Niemców, że po reformie wymiaru sprawiedliwości to status quo ws. reparacji może się zmienić. Dlatego też instytucje unijne, sądy niemieckie z taką troską dzisiaj mówią o polskiej demokracji, o polskim sądownictwie - mówił na antenie radiowej Jedynki Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń