X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Premier: Sierpień '80 to był bunt przeciwko złu, bunt przeciwko komunizmowi

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 16:03
- Podpisanie Porozumień Sierpniowych było zwycięstwem jedności i woli walki - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Gdańsku w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Podziękował stoczniowcom, którzy wówczas - jak podkreślił - "stanęli na tamtych barykadach wolności".
Audio
  • Mateusz Morawiecki powiedział podczas obchodów 38. rocznicy porozumień sierpniowych, że data ta łączy Polaków (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki w Gdańsku
Premier Mateusz Morawiecki w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

Premier w piątek wziął udział w przedstawieniu podstawowych założeń projektu o nazwie "Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek" dotyczącego rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów. Weźmie także udział w w posiedzeniu Zarządu Regionalnego NSZZ Solidarność

- Dla mojego pokolenia i dla wszystkich Polaków, tamte dni sprzed 38 lat, a zwłaszcza ten dzień 38 lat temu, to było wielkie, wyjątkowe zwycięstwo jedności, woli walki i przede wszystkim to była walka o wolność w zniewolonym kraju - mówił.

- Anna Walentynowicz, która była matką chrzestną tamtych dni i matką chrzestną Solidarności, po wyjściu z więzienia w 1984 r. mówiła: "nie wyrządzajmy nikomu krzywdy, uczmy się przebaczać". I to było właśnie też wyjątkowe w tamtych czasach, że mimo iż było to wołanie o nowy kontrakt społeczny w zniewolonym państwie, to nikt nie chciał wtedy zemsty, była to wyciągnięta ręka Solidarności do wszystkich, którzy wtedy Polską rządzili - dodał premier.

Szanse na rozwój Stoczni Gdańskiej

- Dzisiaj możemy obwieścić Urbi et Orbi, światu i temu miastu że Stocznia Gdańska wchodzi w kolejny etap swojego życia, że Stocznia Gdańska kolebka Solidarności która była niechcianym dzieckiem III Rzeczpospolitej, dzisiaj ma szanse na kolejny etap swojego rozwoju, wbrew temu, tej zemście Rakowskiego i komunistów którzy pod koniec lat osiemdziesiątych zamknęli Stocznię Gdańską jako ten wielki najwspanialszy symbol walki o polską wolność i polską Solidarność bo polskość to jest właśnie Solidarność, tak jak Orzeł biały, tak jak Mazurek Dąbrowskiego tak jak Stocznia Gdańska - powiedział Mateusz Morawiecki.

"Sierpień '80 to bunt przeciwko złu"

- To był bunt przeciwko złu, przeciwko komunizmowi; chylę czoła przed wielkim bohaterstwem wszystkich robotników tamtych dni - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Gdańsku o strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 r. w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

- Młodsze pokolenia nie bardzo rozumieją, dlaczego mówimy z taką atencją, z taką czcią o strajku, o strajkowaniu wtedy. Bo to był bunt przeciwko złu, bunt przeciwko komunizmowi - powiedział Morawiecki.

- Pamięć o Solidarności, o tamtych czasach, jest cały czas żywa, mimo że różnimy się co do oceny zwłaszcza transformacji, tego co stało się po 1989 roku - mówił Mateusz Morawiecki. - Cieszę się, że coraz więcej gromadzimy się wokół tego pięknego słowa, ale nie tylko słowa - solidarność. Słowa, które tutaj się narodziło - mówił premier. Jak dodał słowo to wpłynęło na polskie dzieje.

- Dlatego jeszcze raz wszystkim bardzo dziękuję. Chylę czoła przed wielkim bohaterstwem wszystkich robotników tamtych dni - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Prezes IPN: Solidarność przywróciła pamięć i tożsamość

- Solidarność przywróciła pamięć i tożsamość oraz uratowała Polskę przed wynarodowieniem - ocenił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek w trakcie obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Przywołując historię Solidarności, Jarosław Szarek zauważył, że "wczoraj pracownicy IPN przewiązali krzyże na grobach obrońców Westerplatte biało-czerwonymi wstążkami". - Dzisiaj tych wstążek nie było, powiesiliśmy je na nowo - powiedział. - Komu w Gdańsku w 2018 roku przeszkadzają biało-czerwone barwy? - zapytał.

Przypomniał, że komuniści walczyli przez lata, aby na Westerplatte nie stanął krzyż, i że dopiero dzięki Solidarności udało się go postawić. - Dzisiaj przeszkadzają biało-czerwone barwy. Czy to nie jest podcinanie korzeni? Tu w Gdańsku, mieście wolności - powiedział.

Mówiąc o historii walki Polaków z komunizmem, Szarek podkreślił rolę Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Przywołał słowa papieża z 10 czerwca 1979 r., wypowiedziane na krakowskich Błoniach, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: "Ja was bardzo proszę zanim stąd odjadę, żebyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, przenieśli z wiarą, nadzieją, miłością. Nie podcinajmy sami korzeni, z których wyrastamy" - zacytował Jana Pawła II prezes IPN.

Zdaniem Szarka to Solidarność przywróciła pamięć i tożsamość oraz uratowała Polskę, "przed tym, abyśmy przestali być narodem". - Doświadczenie 16 miesięcy wystarczyło, "żeby dać nam siłę, sprawiło, że jeśli ktoś przyjdzie i podpali nasz dom to lepiej żebyśmy stojąc umierali, a nie żyli klęcząc" - powiedział.

- Gdy Jan Paweł II mówił o duchowym dziedzictwie, to nie wiedział jeszcze, że za kilkanaście miesięcy do tego duchowego dziedzictwa dołączy Solidarność. Doświadczenie Solidarności leży w głównym nurcie polskiego dziedzictwa narodowego, kulturowego. Wyrasta z tego co Polskę stanowi i co Polskę tworzy - podsumował Szarek.

msze, mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier o Sierpniu '80: nie zapomnijmy tych dni, gdy Polacy byli solidarni

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 10:58
"Sierpień 1980 był najbardziej masowym i znaczącym akordem walki o wolność narodów zniewolonych przez komunizm. Nigdy nie zapomnijmy tych dni, w których Polacy tak konsekwentnie byli solidarni i - pomimo wszystkich podziałów - tak sobie życzliwi, oddani i bliscy" - napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń