X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Premier w 38-lecie Porozumienia Jastrzębskiego: Sierpień 1980 r. to wielka historyczna chwila

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 14:35
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił podczas 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, że sierpień roku 1980 był momentem, w którym "skruszały mury niewoli". 3 września 1980 roku strona rządowa podpisała porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju.
Audio
  • Szef rządu zaznaczył, że nawet wprowadzony później stan wojenny nie był w stanie powstrzymać dążenia Polaków do wolności (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki (L) podczas uroczystych obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 30. rocznicy górniczych strajków w 1988 roku
Premier Mateusz Morawiecki (L) podczas uroczystych obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 30. rocznicy górniczych strajków w 1988 rokuFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Porozumienie Jastrzębskie, które zawarto 3 września 1980 r. weszło w skład Porozumień Sierpniowych i doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

- Sierpień 1980 roku to wielka historyczna chwila. To moment, w którym skruszały pęta, mury niewoli, które okalały Polskę i wiele innych krajów. To, co później się stało - stan wojenny - nie było już w stanie powstrzymać tej wielkiej sztafety wolności - powiedział szef rządu w Jastrzębiu-Zdroju.

- Ludzie Sierpnia, ludzie tamtych czasów, byli żołnierzami tej sztafety wolności - podkreślił, dziękując osobom strajkującym w 1980 r. "Strajk z tamtych lat, z roku 1980, był naszym narodowym zrywem, narodowym powstaniem, był kolejnym wielkim świadectwem odwagi - dodał.

"Dziś musimy uczyć się ze sobą rozmawiać"

Premier podziękował też górnikom i hutnikom z Górnego Śląska za ich trud. - Wierzę w to, że przyszłość Polski musi polegać na tym również, żeby wykorzystać te zasoby: wasz trud, wasze doświadczenie i waszą pracę - mówił Morawiecki.

Zaapelował też o ideały Solidarności oraz odrzucenie egoizmu narodowego i egoizmów indywidualnych. - Sukces naszego państwa i narodu i nasz sukces indywidualny zależy też od tego, czy będziemy potrafili ze sobą współpracować. I tak jak wtedy, 38 lat temu, (...) byliśmy gotowi wybaczyć i bardziej widzieliśmy w tych naszych przeciwnikach, wtedy z PZPR-u, zbłąkanych bliźnich niż wrogów, tak samo i dziś musimy uczyć się ze sobą rozmawiać - podkreślił szef rządu.

- Bo tylko tak zbudujemy Polskę, która będzie rzeczywiście zasobna, bogata, dumna, szczęśliwa i również górnicza - dodał.

Wizyta premiera w województwie śląskim wiąże się z obchodami 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, a także 30. rocznicy górniczych strajków w 1988 r. W poniedziałek Mateusz Morawiecki wziął również udział w uroczystości posadzenia w Jastrzębiu-Zdroju "Dębu Wolności" - jednego ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: Sierpień '80 to był bunt przeciwko złu, bunt przeciwko komunizmowi

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 16:03
- Podpisanie Porozumień Sierpniowych było zwycięstwem jedności i woli walki - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Gdańsku w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Podziękował stoczniowcom, którzy wówczas - jak podkreślił - "stanęli na tamtych barykadach wolności".
rozwiń zwiń