X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komisja weryfikacyjna - rozprawa ogólna. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 12:27
W siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie rozpoczęła się pierwsza po wakacyjnej przerwie rozprawa komisji weryfikacyjnej. Odbywa się ona na zasadach ogólnych, co oznacza, że wezwane osoby powinny odpowiadać na pytania dotyczące ich wiedzy na temat procesu reprywatyzacji w stolicy. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali Jan Popławski, członek rady społecznej przy komisji weryfikacyjnej oraz dr Tomasz Luterek, autor książki "Reprywatyzacja: źródła problemu".
Audio
  • Rozprawa komisji weryfikacyjnej - komentarze Jana Popławskiego i dr Tomasza Luterka
  • 09.04.2018 Komentarz Piotra Gozdowskiego z Wolnego Miasta Warszawa
Jedna z beneficjentek decyzji reprywatyzacyjnych Danuta Robełek zeznaje jako świadek przed komisją weryfikacyjną, 4 bm. w Prokuraturze Krajowej w Warszawie.
Jedna z beneficjentek decyzji reprywatyzacyjnych Danuta Robełek zeznaje jako świadek przed komisją weryfikacyjną, 4 bm. w Prokuraturze Krajowej w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Na przesłuchanie stawili się generał Marian Robełek z żoną i Mirosław Bieniek, były prezes spółki "Plater". Patryk Jaki mówił, że są oni "jednymi z głównych autorów bardzo dziwnych reprywatyzacji w Warszawie, w tym symbolicznych nieruchomości w Śródmieściu". Jedną z takich nieruchomości jest między innymi kamienica przy Mokotowskiej 40. Jej reprywatyzację uchylono. Ze względu na nieodwracalne skutki prawne, zarówno gen. Marian Robełek z żoną, jak i Mirosław Bieniek, mieli zwrócić warszawskiemu Ratuszowi po sześć i pół miliona złotych.

- Wszystko wpisuje się w kanon reprywatyzacji warszawskiej i przywłaszczeń po 1989 roku. Ludzie związani z dawnym układem, a generał Ludowego Wojska Polskiego niewątpliwie jest taka osobą, otrzymywali różnego rodzaju koncesje, byli zamieszani w prywatyzacje i reprywatyzacje. Był to ten sam modus operandi. Osoby wygrywające na "dzikiej reprywatyzacji" to ta sama grupa "zwycięzców" po 1989 roku. Zaskoczenie jest zerowe - podkreślił dr Tomasz Luterek.

Znana strategia zeznań przed komisją

Z zeznań Doroty Robełek, żony gen. Mariana Robełka wynika, że nie wiele pamięta, a o szczegóły jej sytuacji finansowej należy pytać jej męża. Jan Popławski nie był tym zaskoczony i stwierdził, że to "ustalona strategia na przesłuchaniach komisji weryfikacyjnej". - Zazwyczaj osoby podejrzewane o to, że mają sporo za uszami nagle tracą pamięć stając przed komisją weryfikacyjną. Myślę, że to strategia obliczona na to, żeby nie móc być pociągniętym do żadnej odpowiedzialności i żeby komisja niczego się nie dowiedziała - podkreślił. 

Zdaniem dr Tomasza Luterka nie ma możliwości przeciwdziałania takiej strategii. - Tak jest stworzona procedura karna, że jeżeli ktoś powie, że nie pamięta to nie można go za to pociągnąć do odpowiedzialności. To zupełnie racjonalna strategia obronna. Musielibyśmy zmienić fundamenty prawa, które sięgają czasów rzymskich, więc raczej nie można nic zrobić. Myślę, że te przesłuchania mają też charakter pokazania opinii publicznej jak wygląda ta procedura. Każdy może sobie sam wyrobić zdanie na taką odpowiedź, że się nic nie wie, nie pamięta, a jest się beneficjentem wartych wiele milionów kamienic w samym centrum miasta - ocenił.

Z oceną stanu faktycznego zgodził się Piotr Gozdowski z Wolnego Miasta Warszawa, ale stwierdził, że nowe rozwiązania prawne są konieczne do skutecznego i całościowego wyjaśnienia sprawy. - Jakakolwiek ustawa to wymóg konieczny. Nie możemy rozmawiać o załatwieniu sprawy reprywatyzacji, jeśli nie zostanie ona rozwiązana w sposób kompleksowy. Od 1990 roku nie mamy żadnych przepisów opisujących proces reprywatyzacji - podkreślił

Więcej w rozmowie z komentatorami.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/rr

_____________________

Data emisji: 04.09.18

Godzina emisji: 10.38


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak