X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Za nami Narodowe Czytanie z Parą Prezydencką

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:32
Polacy już po raz siódmy spotkali się, aby wziąć udział w "Narodowym Czytaniu" – w wielkim wydarzeniu kulturalnym, którego celem jest promocja czytelnictwa. Oficjalne spotkanie z udziałem Pary Prezydenckiej, która otworzyła i zamknęła uroczystość, odbyła się jak co roku w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tegoroczną lekturą największej wspólnej akcji czytania dzieł literatury polskiej było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
Para Prezydencka
Para PrezydenckaFoto: Kancelaria Prezydenta RP

W 2012 roku akcja "Narodowego Czytania" została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych odsłon przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli „Narodowe Czytanie” lekturą „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Również i w tym roku w akcję zaangażowało się wielu znanych artystów. Swój udział w „Narodowym Czytaniu” potwierdzili już m.in. Grażyna Szapołowska, Ewa Kasprzyk, Edyta Olszówka, Teresa Lipowska, Agnieszka Więdłocha, Piotr Cyrwus, Filip Kosior, Marcin Rogacewicz, Antoni Pawlicki, przy akompaniamencie: Kapeli ze Wsi Warszawa, Atom String Quartet, Smolika, Marcina Maseckiego i Włodka Pawlika. Początek wydarzenia o godzinie 11.00. Transmisje i obszerne relacje z uroczystości dostępne będą antenach Polskiego Radia, a streaming na portalach: PolskieRadio.pl i PolskieRadio24.pl.

Lista 44 tekstów Antologii Niepodległości >>>

Podczas inauguracji akcji Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podkreślała, że Antologia Niepodległości zawiera bardzo ważne i cenne utwory w dziejach naszej literatury, naszej kultury. - To piękny, przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej - zaznaczyła. 

Warszawska odsłona akcji odbyła się w Ogrodzie Saskim. Udział w narodowym Czytaniu wzięły setki innych miejscowości z kraju i zagranicy. 

Tu mapa zgłoszonych miejscowości >>>

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Mat. Kancelarii Prezydenta RP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dwójka na miejscu" z "Przedwiośniem"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 13:19
W związku Narodowym Czytaniem 2018, które odbyło się 8 września, przedstawiliśmy na antenie fragmenty lektury, która została wybrana w związku z obchodami 100-lecia niepodległości Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Trójka czyta "Przedwiośnie"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 19:59
3 września, na pięć dni przed Narodowym Czytaniem "Przedwiośnia", Program 3 Polskiego Radia rozpocznie lekturę 20 odcinków dzieła Stefana Żeromskiego z 1924 roku.
rozwiń zwiń