X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Szarlota Pawel - autorka kultowych komiksów o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:48
W wielku 68 lat zmarła Szarlota Pawel - graficzka, malarka, rysowniczka i scenarzystka komiksowa. Znana była jako autorka serii kultowych komiksów o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa.
Szarlota Pawel zmarła w wieku 68 lat
Szarlota Pawel zmarła w wieku 68 lat Foto: PR

O śmierci Szarloty Pawel poinformowało wydawnictwo Egmont. - Żegnamy jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, wspaniałą osobę, przemiłego rozmówcę. Jest nam bardzo smutno - mówi Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu.

Szarlota Pawel tak naprawdę nazywała się Eugenia Szarlota Pawel-Kroll. Należała do grona najbardziej znanych polskich twórców opowieści graficznych i była wymieniana obok takich klasyków gatunku jak Janusz Christa czy Henryk Jerzy Chmielewski.

Do najsłynniejszych komiksów z cyklu przygód Kleksa i jego przyjaciół należą: "Przygody Jonki, Jonka i Kleksa", "Smocze jajo", "Złoto Alaski", "Porwanie księżniczki" czy "Pióro kontra flamaster".

W latach 80. wydano także cykl utrzymanych w klimacie "Alternatyw 4" komiksów o zmaganiach Kubusia Piekielnego i jego rodziny z PRL-owskim budownictwem. W ostatnich latach autorka współpracowała m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Pogrzeb artystki odbędzie się 20 września. 

tjak

Zobacz więcej na temat: POLSKA komiksy KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak