X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kolejne decyzje ws. reprywatyzacji unieważnione przez komisję weryfikacyjną

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 13:49
- Decyzje zwrotowe ws. nieruchomości przy ul. Smolnej 32, Skolimowskiej 3 i Odolańskiej 7 w Warszawie zostały wydane z naruszeniem prawa - orzekła w poniedziałek komisja weryfikacyjna. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował Piotr Gozdowski (Wolne Miasto Warszawa).
Audio
  • Komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność kolejnych decyzji reprywatyzacyjnych (IAR)
  • 17.09.2018 Piotr Gozdowski: skończyły się łatwe sprawy
Członkowie komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich
Członkowie komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich Foto: PAP/Jacek Turczyk

Po posiedzeniu niejawnym komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki poinformował, że komisja zdecydowała o uchyleniu w całości decyzji zwrotowej ws. nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3. - Decyzja reprywatyzacyjna została wydana pomimo nieustalenia posiadania nieruchomości warszawskich przez dotychczasowych właścicieli. Prezydent m. st Warszawy naruszył przepisy postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy(...) poprzez niewyjaśnienie, że spadkobiercami są osoby wymienione w postanowieniu, czy może jest tylko jeden spadkobierca - powiedział Jaki.

Podkreślił, że kontrolowane w poniedziałek przez komisję decyzje prezydenta m. st. Warszawy ws. Skolimowskiej 3 dotknięte są szeregiem wad prawnych. jak dodał, konieczne było przekazanie ich prezydentowi Warszawy do ponownego rozpatrzenia.

Patryk Jaki wskazał też, że komisja stwierdziła nieważność decyzji zwrotowej ws. nieruchomości przy ul. Smolnej 32. - Wydając decyzję reprywatyzacyjną, w której jako strony wskazano osobę nieżyjąca, organ uchybił elementarnemu obowiązkowi polegającemu na poprawnym ustaleniu stanu faktycznego. Mówimy o przypadku Smolnej 32, gdzie znów reprywatyzowano na prawie 150-letnie "duchy". Ale całe szczęście jest komisja, która stwierdza nieważność tego postępowania. Kolejne nieruchomości są bezpieczne i kolejne nieruchomości wracają do miasta - oświadczył.

Jaki przekazał, że komisja orzekła też, iż decyzja zwrotowa ws. nieruchomości przy Odolańskiej 7 została wydana z naruszaniem prawa. Dodał jednak, że w przypadku tego adresu "nastąpiły już nieodwracalne skutki prawne i komisja nie mogła w tej sprawie nic zrobić".

Przewodniczący komisji zapowiedział też zgłoszenie kolejnych spraw do prokuratury. - Wskazujemy kolejne nieprawidłowości i tam gdzie te nieprawidłowości istniały sprawy wkrótce z naszymi dowodami trafią do prokuratury - zaznaczył.

"Skończyły się łatwe sprawy"

- To bardzo ciekawa decyzji komisji. Cofa sprawę do prezydenta, a to właśnie jedna z tych spraw, które najbardziej bulwersują opinię publiczną. Prezydent Warszawy uznała, że 134-letnia osoba żyje i można jej zwrócić nieruchomość. Od tego czasu zaczęło się nazywać Warszawę miastem duchów - przypomniał Piotr Gozdowski z Wolnego Miasta Warszawa. - Wydaje się, że to właściwa decyzja. Trzeba zwrócić uwagę, że skończyły się już proste sprawy. Te nieruchomości były "zwracane" tak dawno temu, że często mają już czwartego czy piątego właściciela. Ciężko uchylić i przywrócić takie nieruchomości do skarbu państwa czy majątku Warszawy. Powrót tej decyzji do prezydent Warszawy stawia nas przed ciekawą kwestią – czy rozpatrzy ją ponownie i usunie te rażące wady, czy dalej będzie obstawała przy swoim i udawała, że nic się nie stało - ocenił.

ras/rr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marian Robełek: nie jestem w stanie zsumować, ile zainwestowałem w zakup roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 15:00
- Nie jestem w stanie zsumować, ile zainwestowałem w zakup roszczeń - powiedział w trakcie przesłuchania przez komisję weryfikacyjną Marian Robełek. Wcześniej zeznawała jego żona, Danuta Robełek oraz były prezes spółki Plater Mirosław Bieniek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzika reprywatyzacja" w Warszawie. Sąd nie umorzył sprawy czterech oskarżonych

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:51
Warszawski sąd nie uwzględnił wniosków obrońców o umorzenie postępowania wobec czterech z siedmiu osób oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Podjęcie takiej decyzji byłoby przedwczesne - uznał sąd.
rozwiń zwiń