X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezydent: nie wyobrażam sobie Trójmorza poza Unią Europejską i NATO, Inicjatywa Trójmorza ma być znaczącym graczem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 17:41
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Inicjatywa Trójmorza weszła na wyższy poziom rozwoju. Podczas szczytu Inicjatywy w Bukareszcie prezydent przypomniał, że na zeszłorocznym spotkaniu w Warszawie wsparł to przedsięwzięcie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.  Prezydent chce, by Trójmorze stało się ważnym aktorem w relacjach międzynarodowych.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda w Bukareszcie (IAR)
  • Prezydent - UE i NATO były i są zwornikiem Inicjatywy Trójmorza. Relacja Karola Darmorosa z Bukaresztu (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda podczas panelu prezydenckiego Inicjatywa Trójmorza w kontekście wyzwań międzynarodowych w ramach Forum Biznesu Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie
Prezydent RP Andrzej Duda podczas panelu prezydenckiego „Inicjatywa Trójmorza w kontekście wyzwań międzynarodowych” w ramach Forum Biznesu Szczytu Inicjatywy Trójmorza w BukareszcieFoto: PAP/Marcin Obara

- Jesteśmy częścią UE i NATO, jesteśmy świadomymi i odpowiedzialnymi członkami przestrzeni euroatlantyckiej; chcemy, aby Europa Środkowa była rozwiniętą, dobrze zintegrowaną i bezpieczną częścią świata euroatlantyckiego - mówił  w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda. 

- Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki były i są nadal dwoma zwornikami dla Inicjatywy Trójmorza. Tożsamość Inicjatywy Trójmorza jest zdeterminowana naszą europejskością i naszą transatlantyckością - mówił Andrzej Duda. 

- Jesteśmy dzisiaj tutaj, ponieważ jesteśmy częścią Unii i NATO, jesteśmy świadomymi i odpowiedzialnymi członkami przestrzeni euroatlantyckiej, dlatego nie wyobrażam sobie, aby Trójmorze mogło działać poza tymi granicami, ani tym bardziej wbrew tym organizacjom oraz ich wartościom - podkreślił. 

- Tym niemniej tej regule towarzyszy jeszcze jedno ważne pragnienie, chcemy być podmiotowi. Chcemy, aby Europa Środkowa była rozwiniętą, dobrze zintegrowaną i bezpieczną częścią świata euroatlantyckiego - powiedział prezydent. 

Jak stwierdził, aby osiągnąć ten cel "koncentrujemy się na pogłębieniu integracji w dziedzinach najważniejszych dla rozwoju gospodarczego". Wskazał tu na transport, energetykę i cyfryzację. 

Zaznaczył jednocześnie, że w Bukareszcie dotychczasową współpracę w tym zakresie "poszerzamy o nowe komponenty". 

Prezydent Duda zwrócił ponadto uwagę, że na szczycie w Bukareszcie i na Forum Biznesowym obecni są szefowie największych instytucji finansowych w Europie i na świecie, m.in. Banku Światowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - W ten sposób do komponentów regionalnego, europejskiego i transatlantyckiego, dodajemy również składnik finansowy - mówił Andrzej Duda. 

Dodał, że na szczycie będą też obecni m.in. szef KE oraz unijni komisarze. - W ten sposób pokazujemy, że związki Trójmorza i UE, opierają się na zasadach symbiozy i synergii, a nie na konkurencji i rywalizacji - podkreślił prezydent. 

"Trójmorze chce być znaczącym graczem"

Andrzej Duda dodał, że Inicjatywa Trójmorza chce być znaczącym graczem na scenie euroatlantyckiej. - Chcemy, aby Europa Środkowa była rozwiniętą, dobrze zintegrowaną i ważną częścią euroatlantyckiego świata - podkreślił prezydent..

Polski prezydent podkreślił, że władze Stanów Zjednoczonych uważają Inicjatywę Trójmorza za istotny element współpracy euroatlantyckiej.

Dodał, że na liście głównych projektów Inicjatywy jest szlak transportowy Via Carpathia i korytarz gazowy Północ-Południe.

Andrzej Duda przypomniał, że na spotkaniu w Bukareszcie ma zostać podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Funduszu Trójmorza. Będzie to, jak powiedział prezydent, ważne narzędzie, służące do rozwoju wzajemnej współpracy.

W skład Inicjatywy Trójmorza wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Szczyt w Bukareszcie ma rozszerzyć biznesowy i gospodarczy charakter współpracy w ramach struktury, zapoczątkowanej trzy lata temu przez prezydentów Polski i Chorwacji.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak