X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie dzieci, odseparowane od rodziców na zachodzie, wracają do kraju

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 14:53
Wczoraj wieczorem z Hamburga do kraju wrócił 9-letni chłopiec, o powrót którego starała się babcia dziecka i resort sprawiedliwości. O powrocie zdecydował niemiecki sąd. Również sąd brytyjski zdecydował o wydaniu czwórki rodzeństwa i wkrótce polskie dzieci wrócą do kraju. 
Audio
  • Wczoraj wieczorem z Hamburga do kraju wrócił 9-letni chłopiec, o powrót którego starała się babcia dziecka i resort sprawiedliwości (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

W resorcie sprawiedliwości odbyła się konferencja w tej sprawie. 

Michał Wójcik - wiceminister sprawiedliwości mówił, że dwa lata temu zwróciła się do niego z prośbą o pomoc babcia 9-letniego chłopca wymagającego specjalistycznej opieki. Teraz dziecko będzie wychowywane przez dziadków w Polsce, niedaleko Bielska-Białej. Wiceminister podkreślił, że jest to zwieńczenie 2-letnich zabiegów i starań o dobro dziecka. 

Mecenas Stefan Hambura apelował do rodziców o zgłaszanie się w podobnych sprawach do ministerstwa sprawiedliwości. W przypadku spodziewanych kłopotów w opiece nad dziećmi za granicą radził jak najszybsze udanie się do polskiego przedstawicielstwa po to, aby nie popełnić błędów. 

Miesiąc temu weszła w życie ustawa, która wprowadziła rozwiązania upraszczające i przyspieszające procedury w przypadkach, gdy władze innych krajów oddzieliły dzieci od polskich rodziców, ale zgadzają się, aby trafiły one do Polski. Ustawa reguluje też kwestie finansowe związane z pobytem dziecka na terenie Polski oraz wprowadza sądy specjalistyczne. 

Ministerstwo sprawiedliwości zabiega na forum Unii Europejskiej o wprowadzenie spójnych dla całej Wspólnoty zasad , które będą chronić praw dzieci trafiających do rodzin zastępczych. Chodzi o zmianę unijnego rozporządzenia (Bruksela II bis), tak aby dzieci - w razie konieczności - były umieszczane w rodzinie zastępczej, w której zachowane zostaną ich więzi rodzinne, językowe i kulturowe.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak