X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Joanna Lichocka: mamy zobowiązanie wobec ludzi sierpnia 1980 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 21:18
- Mamy zobowiązanie wobec ludzi sierpnia 1980 roku, że trzeba zbudować Polskę sprawiedliwą, wolną i uczciwą – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Kaliszu posłanka PiS Joanna Lichocka.
Poseł Joanna Lichocka podczas konferencji prasowej
Poseł Joanna Lichocka podczas konferencji prasowejFoto: PAP/Tomasz Wojtasik

Z inicjatywy Lichockiej w czwartek w Łodzi, na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy, prezes łódzkiego oddziału IPN odznaczył Krzyżem Wolności i Solidarności dwóch współpracowników posłanki – Ryszarda Łańducha z Opatówka i Leszka Bierłę z Pleszewa (woj. wielkopolskie).

Na konferencji prasowej w Kaliszu posłanka podkreśliła, że „czuła ogromną satysfakcję, że uczestniczyła w tej uroczystości, że nareszcie Polska ich doceniła”. Dodała, że „nadszedł najwyższy czas, żeby takim ludziom państwo podziękowało”.

Działał w organizacjach podziemnych, kolportował nielegalne pisma

Lichocka, przedstawiając 60-letniego dzisiaj Leszka Bierłę z Pleszewa, powiedziała, że podczas studiów na Akademii Rolniczej w Szczecinie był aktywnym działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Publikował teksty w uczelnianym piśmie pt. „Kret”. W lutym 1981 r. wziął udział w strajku solidarnościowym z uczestnikami protestu studenckiego w Łodzi, który zakończył się m.in. rejestracją NZS. Po wprowadzeniu stanu wojennego Bierła działał w strukturach podziemnych organizacji, kolportował nielegalne pisma, sygnowane przez konspiracyjne struktury NSZZ "Solidarność", w tym tygodnik "Mazowsze", który przywoził z Warszawy.

Na początku 1984 r., w efekcie przeszukania jego pokoju w domu studenckim, SB skonfiskowała wydawnictwa drugiego obiegu oraz teksty autorstwa Bierły o treściach antykomunistycznych. W latach 1984-85, przez cztery miesiące był inwigilowany przez SB w ramach spraw operacyjnego sprawdzenia o kryptonimach "Zwolennik" i "Konsekwentny".

- Podczas odznaczenia miałem poczucie, że dokańczamy przesłanie Sierpnia. Testament "Solidarności" cały czas realizuję. Wystarczy być w życiu uczciwym – mówił Bierła.

Internowany w Ostrowie i Głogowie

70-letni Ryszard Łańduch z Opatówka od 1980 r. – jak poinformowała Lichocka - zaangażował się w tworzenie struktur NSZZ Rolników "Solidarność Wiejska". Od marca 1981 r. zaczął działać na terenie ówczesnego województwa kaliskiego i wszedł w skład prezydium Ogólnopolskiego KZ NSZZ Rolników "S" w Poznaniu.

- Podczas gminnych zebrań założycielskich wygłaszał krytyczne uwagi wobec partii oraz rządu PRL i nawoływał do walki o rejestrację chłopskiej "Solidarności". Czynnie włączał się w akcje protestacyjne, m.in. wziął udział w ogólnopolskich strajkach okupacyjnych mieszkańców wsi zorganizowanych w Bydgoszczy i w Siedlcach oraz uczestniczył w akcji wieszania krzyży w szkołach podstawowych na terenie gminy Opatówek – podkreśliła posłanka PiS.

Od 13 grudnia 1981 r. do 15 lutego 1982 r. Łańduch był internowany w ośrodkach odosobnienia w Ostrowie Wlkp. i Głogowie. W latach 1981 – 1989 podlegał inwigilacji ze strony SB w ramach operacji o kryptonimie "Farmer".

- Podczas ceremonii odznaczenia towarzyszyły mi wielkie emocje. Poczułem, że jestem w tej swojej wolnej Polsce. W tamtych czasach zostawiało się dom i gospodarstwo, ale wszystko polega na konsekwencji w prezentowaniu linii etycznej i zasad – powiedział Łańduch, który razem z Leszkiem Bierłą zostali też odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Joanna Lichocka zapowiedziała, że będzie występować do różnych środowisk na terenie płd. Wielkopolski, aby przedstawiono listę innych działaczy "Solidarności", którym polskie państwo jeszcze nie podziękowało za ich działalność.

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak