X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Forum "Prawo dla Rozwoju". Debaty o reformach prawnych, cyfryzacji i cyberprzestępczości

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 20:33
O reformach prawnych, cyfryzacji urzędów i cyberprzestępczości rozmawiali w Krakowie przedstawiciele resortów sprawiedliwości krajów Trójmorza - czyli między innymi z Polski, Chorwacji, Węgier i Rumunii. W ramach forum "Prawo dla Rozwoju" politycy a także prawnicy i naukowcy wymieniają się doświadczeniami i przedstawiają plany na przyszłość.
Audio
  • Pierwszy dzień debat forum Prawo dla Rozwoju (Relacja Karola Surówki/IAR)
Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski (trzeci z lewej) i minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (czwarty z lewej)
Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski (trzeci z lewej) i minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (czwarty z lewej)Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił między innymi o zmianach w polskim systemie karnym. Były one - jak mówił - częściowo inspirowane rozwiązaniami brytyjskimi.

Według Zbigniewa Ziobry zmiany doprowadziły do tego, że dziś w Polsce udział więźniów pracujących w czasie wykonywania kary wzrósł z czterdziestu do ponad osiemdziesięciu procent. Jak dodał - To nie tylko proces resocjalizacji tych ludzi, ale też obniżenie kosztów wykonywania przez nich kary, ponieważ pewien procent ich dochodów jest przenoszony na koszty funkcjonowania polskiego systemu więziennego.

Zbigniew Ziobro mówił też, że wzrosła liczba karanych, którzy zamiast iść do więzienia obejmowani są dozorem elektronicznym. Według ministra sprawiedliwości sądy taki rodzaj kary nakładają na ponad tysiąc osób rocznie. Według ministra sprawiedliwości dozór elektroniczny jest dla państwa dziesięciokrotnie tańszy niż pobyt skazanego w więzieniu. 

Uczestnicy debat w Krakowie rozmawiają też o cyfryzacji urzędów. Viljar Peep, sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Estonii mówił, że w jego kraju wszyscy obowiązkowo muszą mieć elektroniczny dowód osobisty.

- Można go użyć, żeby złożyć elektroniczny podpis, korzysta się z niego w sektorze prywatnym, gdy strony podpisują umowę. Z elektronicznego dowodu korzystają też notariusze i sędziowie, a nawet prezydent republiki, gdy podpisuje ustawy parlamentu - mówił Viljar Peep. 

Janos Boka, wiceminister sprawiedliwości Węgier przekonywał tymczasem, że największym wyzwaniem, jakie stoi przed władzą ustawodawczą krajów europejskich jest cyberprzestępczość. Jak mówił: - Szybki rozwój technologiczny szkodliwego oprogramowania sprawia, że jest niemalże niemożliwe by nadążać z odpowiednimi zmianami prawnymi. Służby i sądy powinny móc działać na tyle elastycznie, by mogły na bieżąco mądrze opracowywać narzędzia, które pozwolą zwalczać tego rodzaju przestępstwa.

Spotkania i debaty w ramach forum "Prawo dla Rozwoju" potrwają w centrum ICE Kraków do jutra. Wezmą w nich udział członkowie polskiego rządu - między innymi wicepremier Beata Szydło czy marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Gościem specjalnym będzie George Friedman - amerykańska politolog, były doradca dowódców wojskowych w Stanach Zjednoczonych. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak