X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kardynał Nycz: Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych świąt

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 19:15
Kościół katolicki obchodzi dzisiaj uroczystość Wszystkich Świętych. Wyraża w ten sposób wiarę w obcowanie świętych i przypomina wszystkim wiernym o powołaniu do świętości. - Wszyscy jesteśmy do niego powołani - powiedział kardynał Kazimierz Nycz.
Audio
  • Ks. Franciszek Longchamps de Bérier: święci są nam bardzo bliscy (IAR)
  • Ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier o modlitwie za wstawiennictwem świętych (IAR)
  • Ks. Jan Sikorski: to optymistyczna uroczystość (IAR)
  • Ks. Jan Sikorski o dniu Wszystkich Świętych i Zaduszkach (IAR)
  • Ks. Jan Sikorski o zwyczaju wypominków (IAR)
Wieczór na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie
Wieczór na Cmentarzu Centralnym w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

Dla chrześcijan to radosny dzień, w którym wspominają nie tylko świętych wyniesionych na ołtarze, ale wszystkich, którzy odeszli w opinii świętości. Teologowie podkreślają, że uroczystość obejmuje też tych, którzy osiągnęli doskonałość, czyli zmarłych krewnych i przyjaciół. Uroczystość jest obchodzona w Kościele łacińskim od IX wieku. 

Jutro (2 listopada) w Dzień Zaduszny wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba. 

Zarówno uroczystość Wszystkich Świętych, jak i Zaduszki są czasem wspominania bliskich, którzy odeszli i refleksji nad sensem ziemskiego przemijania. W tych dniach tradycyjnie odwiedzamy groby, składamy kwiaty i zapalamy znicze, także w tych miejscach bezimiennych, czy zapomnianych.

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak mówi o dniu Wszystkich Świętych, że to szczególny dzień, który w Kościele Katolickim jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Wskazuje jednak, że wraz z upływem nasze myśli i modlitwy kierują się ku naszym najbliższym zmarłym. "To także konkretne wskazanie, ze świętość realizuje się przez codzienność". 

Rzecznik Episkopatu Polski: modlitwa to najcenniejszy dar dla zmarłych

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęca do umieszczania zdjęć z hasztagiem #WszystkichŚwiętych i #Zaduszki, aby przypomnieć naszym znajomym, "by modlili się w intencji tych, którzy odeszli".

- Kwiaty i znicze, które stawiamy na grobach tych, których kochamy, są wyrazem naszej pamięci, ale nie tylko. Jest to zaproszenie do modlitwy w intencji zmarłych. Dlatego zachęcam bardzo serdecznie do umieszczania na Twitterze i Facebooku w tych dniach zdjęć z pięknych cmentarzy, oznaczając je #WszystkichŚwiętych i #Zaduszki, aby w ten sposób zaprosić swoich bliskich, przyjaciół, znajomych do modlitwy w intencji naszych zmarłych, bo to jest dla nich najcenniejszy dar – podkreślił rzecznik KEP.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik zauważył, że 1 listopada wspominamy wszystkich świętych Kościoła, pośród których mogą być nasi krewni, dziadkowie – jak przypomina papież Franciszek – o czym my nawet nie wiemy. - Dlatego w tym dniu udajemy się na groby zmarłych, aby prosić ich o modlitwę w naszej intencji, bo wierzymy w świętych obcowanie – powiedział rzecznik Episkopatu Polski.

Jak wskazał rzecznik Episkopatu Polski, 2 listopada udajemy się na groby zmarłych, aby modlić się za tych, którzy jeszcze nie są święci. - Przynagla nas do tego wiara w świętych obcowanie – o czym mówimy podczas mszy świętej w Wyznaniu Wiary. Polska jest chyba jedynym krajem, gdzie Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny jest tak uroczyście i pięknie obchodzony – podkreślił rzecznik Episkopatu Polski.

Kardynał Kazimierz Nycz: to radosne święto

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że każdy człowiek jest powołany do świętości. W homilii podczas mszy świętej odprawionej w warszawskim kościele świętego Ignacego Loyoli kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest radosnym świętem. 
- I wszyscy jesteśmy zaproszeni do nieba, prawdziwie wszyscy i to jest nasza nadzieja, że ludzie na nas nie czekają, czeka na nas miłujący Bóg - powiedział kardynał Nycz. Dlatego, jak wyjaśniał, uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych świąt.

Kardynał Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że poszukiwane przez każdego pragnienie szczęścia jest pragnieniem życia wiecznego. - Pragnienie szczęścia zostaje uwieńczone, gdy dojdziemy do Domu Ojca - podkreślił metropolita warszawski. Jak dodał, Pan Jezus wskazuje nam drogę do szczęścia, drogę świętości przez zjednoczenie z Tym, który jest święty.

Kardynał Kazimierz Nycz zachęcił do odwiedzin grobów zmarłych i modlitwy za nich. Zwrócił uwagę, że wieczorne procesje cmentarne przypominają o jutrzejszym święcie Dniu Zadusznym - wspomnieniu wiernych zmarłych.

Ks.Franciszek Longchamps de Bérier: święci umieli sobie radzić se słabościami

Ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Bérier, kierownik Katedry Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego mówi, to święto tych, którzy mimo trudności naśladowali Chrystusa. - Dostrzegamy w świętych różne słabości, ale pociąga nas bardziej to, że potrafili sobie z nimi radzić i mimo słabości starali się iść za Chrystusem - wyjaśnia ksiądz profesor.

Jak dodaje ksiądz profesor Longchamps de Bérier, tego dnia szczególnie przypomina się o tym, że możemy modlić się za wstawiennictwem świętych do Boga. Zaznacza też, że uroczystość Wszystkich Świętych ma nas zachęcić do pójścia drogą, którą szli święci, w których objawiło się światło Boże.

"Optymistyczna uroczystość"

Ksiądz infułat Jan Sikorski z warszawskiej parafii świętego Józefa powiedział Polskiemu Radiu, że w tych dniach myślimy o kanonizowanych świętych Kościoła i wszystkich zmarłych. - Święci, ci wspaniali, którzy zostali kanonizowani, ich uroczystość jest właśnie pierwszego i jest to radosna uroczystość - powiedział kapłan.

Natomiast wieczorna wigilia Wspomnienia Wiernych Zmarłych przypomina o wszystkich zmarłych. Ksiądz Jan Sikorski podkreślił, że obydwa święta są pełne optymizmu. Przypominają, że zmarli to ludzie, którzy "żyli i żyją nadal". Przypomniał, że modlitwa, tak zwane wypominki odczytywane podczas nabożeństw w kościołach, są znakiem wiary w życie wieczne, a nasza obecność na cmentarzach, zapalone znicze i modlitwa przy grobach są znakiem łączności ze zmarłymi.

Poznań: aplikacja pokieruje do grobów bliskich na cmentarzu

Miejsce pochówku krewnego czy znajomego, który spoczywa na cmentarzu w Poznaniu, znaleźć można dzięki udostępnionej przez miasto internetowej wyszukiwarce grobów. Narzędzie działa m.in. za pośrednictwem aplikacji na smartfony.

Jak poinformowało biuro prasowe poznańskiego magistratu, wyszukiwarka może się przydać w okolicach dnia Wszystkich Świętych, tym poznaniakom, którzy nie pamiętają dokładnej lokalizacji mogiły. Będzie też cennym rozwiązaniem dla osób, które przyjeżdżają do miasta po wielu latach, aby odwiedzić bliskich na cmentarzu.

Wyszukiwarkę grobów można znaleźć na stronie internetowej poznan.pl/cmentarze. Dostępna jest też za pośrednictwem aplikacji na smartfony, Sakralny Poznań. Usługa jest nieodpłatna. Wyszukiwarka połączona jest z mapami cmentarzy, dzięki czemu pozwala wyznaczyć i wydrukować plan dojścia do wybranego miejsca. W formularzu należy podać dane potrzebne do znalezienia grobu: imię lub nazwisko, lub datę pogrzebu. By ułatwić odnalezienie właściwej osoby, system prezentuje m.in. datę jej urodzenia.

"Gdy wyszukiwarka znajdzie dane, które odpowiadają wpisanym kryteriom, wyświetli informacje o mogile: podpowie, czy to grób pojedynczy czy rodzinny i ile osób jest w nim pochowanych" – podało biuro prasowe poznańskiego magistratu. Dane o pochówkach są aktualizowane cztery razy w roku, pod koniec stycznia, kwietnia, lipca i października. 

Wyszukiwarka obejmuje 23 nekropolie z terenu Poznania, w tym największe cmentarze komunalne, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz wszystkie miejsca pochówku na Cytadeli.

Na wrocławskich cmentarzach kwestują na pomoc dla bezdomnych

Około 100 wolontariuszy i pracowników Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta (TPBA) kwestuje w czwartek na czterech największych wrocławskich nekropoliach. Jak co roku, zbierają na pomoc dla osób bezdomnych i potrzebujących.

Kwesty wrocławskiego Koła TPBA prowadzone są nieprzerwanie od 1995 r. Wolontariusze kwestują przy głównych i bocznych bramach czterech nekropolii – na Cmentarzu Osobowickim i Grabiszyńskim oraz na cmentarzach na Sępolnie i Kiełczowie. Zbiórka datków będzie prowadzona również w sobotę.

Jak powiedziała Anna Olbryt z wrocławskiego Koła TPBA, pieniądze zbierane są na bieżącą działalność czterech wrocławskich placówek prowadzonych przez TPBA. - Te środki zostaną przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów ogrzewania w schroniskach i noclegowniach dla bezdomnych - mówiła.

Wrocławskie Koło TPBA prowadzi we Wrocławiu cztery ośrodki oraz jeden w podwrocławskiej miejscowości Szczodre. W placówkach jest około 500 miejsc, ale w okresie jesienno-zimowym TPBA udziela schronienia blisko 700 osobom.

Kwesta na odnowę zabytkowego cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie

Po raz 32. w Lublinie zbierane są datki na odnowę zabytkowego, wielowyznaniowego cmentarza przy ul. Lipowej, jednego z najstarszych w Polsce. Wiele najstarszych grobów jest tu opuszczonych, zaniedbanych, wymagają remontu.

- Dzięki dotychczasowym kwestom udało się odrestaurować 291 nagrobków. Z tej zbiórki planujemy odnowić kolejne pięć grobów – powiedział organizator kwest, Stanisław Santarek ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina.

- Nasz cmentarz jest piękny, przyjezdni mówią, że w tej najstarszej części wygląda jak galeria sztuki na świeżym powietrzu. Są tu cenne rzeźby, tu jest historia naszego miasta, inskrypcje na nagrobkach mówią do nas. Ale groby są przeważnie z piaskowca, to powszechny miejscowy materiał miękki, nietrwały, dość szybko niszczeje. Dlatego potrzeby związane z remontem grobów są bardzo duże – dodał Stanisław Santarek.

Przed południem w czwartek kwestowało ponad 20 osób, do niedzieli swój udział w zbieraniu pieniędzy zapowiedziało ponad 250 osób. Są wśród nich samorządowcy, dziennikarze, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele środowisk artystycznych, młodzież szkolna. Zbiórka potrwa do niedzieli.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 06:00
Jak co roku na Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny będziemy odwiedzać miejsca pochówku naszych bliskich. To czas zadumy dla wielu z nas, ale policja apeluje, aby nie ignorować zasad bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń