X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pakistan: protesty zwolenników radykalnych partii po uwolnieniu Asii Bibi

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 13:40
Religijne partie w Pakistanie wezwały zwolenników do protestów przeciwko oczyszczeniu chrześcijańskiej kobiety od zarzutów bluźnierstwa. Sąd Najwyższy w tym kraju zdecydował wczoraj, że Asia Bibi może wyjść na wolność.
Audio
  • Pakistan - protesty po uwolnieniu Asii Bibi. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Protest przeciwko decyzji pakistańskiego sądu
Protest przeciwko decyzji pakistańskiego sąduFoto: PAP/EPA/ARSHAD ARBAB

Już w kilka godzin po wyroku doszło do demonstracji. Premier Pakistanu potępił radykalnych islamistów za wzniecanie niepokojów w kraju.

Setki zwolenników radykalnych, islamistycznych partii drugi dzień z rzędu zablokowało główne drogi w Karaczi i Lahore. Demonstranci palili opony i słuchali przemówień lidera partii Tehrik-i-Labaik. Sympatycy radykalnych ugrupowań uważają, że pakistański sąd nie powinien był wypuszczać na wolność chrześcijanki Asii Bibi, ale utrzymać wyrok skazujący ją na śmierć. “Nie rozumiemy, dlaczego sąd ją uniewinnił. Być może sędziowie są pod presją tak w kraju jak i za granicą, ze strony środowisk liberalnych” - mówił szef jeden z mniejszych partii Naim Rehman.

Premier Pakistanu Imran Khan zaapelował o spokój i oskarżył radykalnych polityków, że próbują użyć sprawy do własnych, politycznych celów. - Nie dajcie się zwieść tym ludziom, którzy chcą zrobić na tym polityczny biznes i zwiększyć poparcie. Oni nie mają nic wspólnego z islamem - mówił premier.

Asia Bibi to 47-letnia chrześcijanka, która po sprzeczce z muzułmańskimi sąsiadkami została oskarżona o bluźnierstwo i skazana na karę śmierci. Po ośmiu latach za kratkami Sąd Najwyższy ostatecznie oczyścił ją z zarzutów i pozwolił wyjść na wolność. Nie spodobało się to jednak radykalnym Pakistańczykom. Obrońca kobiety twierdzi, że wraz z rodziną będzie ona musiała wyjechać za granicę, bo w kraju grozi jej śmierć ze strony radykałów.

Sprawa Asii Bibi od wielu miesięcy wywoływała w Pakistanie kontrowersje. Przepisy o bluźnierstwie są bowiem popierane przez większość społeczeństwa. Muzułmanie są w Pakistanie przeważającą większością, a radykalne grupy mają w tym kraju wielu zwolenników.

W obronie chrześcijanki występowały organizacje międzynarodowe jak i papieże Benedykt XVI i Franciszek.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pakistański sąd uniewinnił chrześcijankę Asię Bibi. Grozi jej atak fundamentalistów

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 15:01
Pakistański Sąd Najwyższy uniewinnił chrześcijankę z Pakistanu Asię Bibi skazaną w 2010 roku za bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi. Sąd nakazał jej uwolnienie, jeśli nie została oskarżona o żadną inną zbrodnię. 
rozwiń zwiń