X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stulecie niepodległości Polski. Trwają uroczystości na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 11:47
Uroczystym podniesieniem flag Polski i Litwy rozpoczęły się centralne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Wilnie. Osobne uroczystości zorganizował Związek Polaków na Litwie. 
Audio
  • W Wilnie rozpoczęły się oficjalne uroczystości z okazji stulecia polskiej niepodległości. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
Most im. Króla Mendoga w Wilnie
Most im. Króla Mendoga w Wilnie Foto: twitter.com/LithuaniaMFA

"Rok 2018 dla Litwy i Polski jest rokiem szczególnym, wspólnie obchodzimy jubileusze naszych państw – 100. rocznice" - napisał w liście gratulacyjnym premier Litwy Saulius Skvernelis, który zamieściła w niedzielę kancelaria premiera.

Szef rządu wyraził zadowolenie "ze ścisłych kontaktów politycznych, gospodarcze i kulturalnych między naszymi państwami oraz ze wzajemnego zaufania".

"Dzisiaj możemy być dumni, że Litwa i Polska stały się bliskimi partnerami, które podzielają wspólne wartości demokratyczne i cele Unii Europejskiej oraz NATO" - czytamy w liście, w którym Skvernelis wyraża też przekonanie, iż "te wspólne cele i wyzwania zachęcą nas do kontynuacji otwartego dialogu we wszystkich kwestiach, co przyczyni się do wzmocnienia partnerstwa naszych państw".

Kancelaria premiera Litwy przypomina, że "uwzględniając wagę wyjątkowego jubileuszu, solidarność obu państw, dążenie do wolności i niezależności, decyzją rządu, w niedzielę na głównych budynkach urzędów państwowych obok narodowych flag litewskich zostały wywieszone narodowe flagi polskie".

Uroczystym podniesieniem flag Polski i Litwy rozpoczęły się centralne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Wilnie. Osobne uroczystości zorganizował Związek Polaków na Litwie. 

Uroczystości na Litwie

Flagi zostały wciągnięte na maszt na Placu Łukiskim w Wilnie. W uroczystości wzięli udział przewodniczący litewskiego parlamentu Viktoras Pranckietis oraz polscy dyplomaci i mieszkańcy miasta.

- Gratulujemy Narodowi Polskiemu z okazji święta 11 listopada. To święto teraz jest nie tylko dla Polski, ale też dla Litwy! - powiedział dziennikarzom po polsku szef Sejmu Litwy. Jeszcze wczoraj wieczorem w Wilnie na biało i czerwono zostały podświetlone pomnik Trzech Krzyży oraz dwa mosty: Biały i Mendoga.

W tym roku oficjalne uroczystości na cmentarzu na Rossie odbędą się godzinę później niż zazwyczaj, gdyż o tej porze zostanie na całym świecie wykonany "Mazurek Dąbrowskiego" w ramach akcji "Niepodległa do hymnu!". Po południu młodzież zatańczy poloneza w ramach drugiej akcji "Sto par na stulecie niepodległości". Po raz pierwszy zdarzyło się to 16 lutego z okazji stulecia litewskiej niepodległości. 

Oddzielne uroczystości zorganizowały polskie organizacje na Litwie. Część z nich rozpoczęła się już na początku tygodnia. Związek Polaków na Litwie własne obchody zorganizował godzinę wcześniej niż te, na które zaprasza polska ambasada. Jeszcze przed południem czasu miejscowego zostały złożone wieńce przy grobie Matki i Serca Syna na Rossie oraz odśpiewany hymn Polski.

Prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz powiedział Polskiemu Radiu, że powodem organizacji dodatkowych uroczystości były prośby części mieszkańców Wileńszczyzny. - Dużo ludzi pragnie być na inauguracji święta Opiek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Ponadto nie dało się zmienić godziny przybycia Sztafety Niepodległości, w której bierze udział ponad 200 osób - powiedział Mackiewicz. Inauguracja święta Opieki Matki Boskiej Ostrobramskiej odbędzie się o 13 czasu lokalnego (o 12 czasu polskiego).

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100. rocznica odzyskania niepodległości. Litewskie lokomotywy wykonały hymn Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 14:35
Nietypowy prezent z okazji stulecia polskiej niepodległości zrobiły "Litewskie Koleje". Siedem lokomotyw w Wilnie wykonało nasz hymn państwowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: wystawa o niepodległości Polski w kijowskim metrze

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 10:57
Pasażerowie kijowskiego metra mogą się zapoznać z historią odrodzonego państwa polskiego. Wystawa "100-lecie odzyskania niepodległości" prezentowana jest na jednej z centralnych stacji podziemnej kolei w ukraińskiej stolicy. Przedstawia osiągnięcia międzywojennej Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagranica świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 21:54
O stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę pamiętają m.in. takie państwa jak Rosja, Ukraina, Francja czy Włochy. 
rozwiń zwiń