X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Jan Zagozda - radiowiec, autor audycji muzycznych. Miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:17
W wieku 88 lat zmarł Jan Zagozda, radiowiec, autor audycji muzycznych - "Mijają lata zostają piosenki", "Słodkie Radio Retro". Z Polskim Radiem był związany przez 65 lat. 
Audio
  • Jan Zagozda podkreślał, że radio było jego pasją od najmłodszych lat (IAR)
  • Małgorzata Kownacka wspomina Jana Zagozdę (IAR)
  • Danuta Lubecka wspomina Jana Zagozdę (Wybieram Dwójkę)
  • Marcin Kusy i Danuta Lubecka wspominają Jana Zagozdę (Muzyczna Jedynka)
Jan Zagozda
Jan ZagozdaFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

W 1953 roku rozpoczął w nim praktyki studenckie, następnie został zatrudniony jako inżynier dyżurny. Z powodu swojej pasji do radia i muzyki - od początku archiwizował dźwięki warte utrwalenia. Przez lata zgromadził ogromną, liczącą około 40 tysięcy nagrań kolekcję utworów, które później na przestrzeni lat prezentował w swoich audycjach. Przyjaciele nazwali jego zbiór "Zagozdeum". Piosenki z tej kolekcji stały się później podstawą kultowych audycji autora. 

Jako prowadzący audycje zadebiutował w 1975 roku. Był autorem programów przypominających dawne przeboje, w tym szlagiery z dwudziestolecia międzywojennego. W tamtych czasach głosem radia byli nie autorzy, lecz lektorzy. Toteż pierwsze programy redaktora Zagozdy - "Przeboje czterdziestolatków' - prezentowali w eterze Tadeusz Sznuk i Ksawery Jasieński. Po pewnym czasie autor sam przedstawił na antenie swoją kolejną audycję "Lubię szum starej płyty", która była nadawana do połowy lat 80-tych. 

W 1993 roku do Jana Zagozdy dołączyła Danuta Żelechowska (zm. 2015) zajmująca się w Polskim Radiu muzyczną ilustracją programów. Wspólnie prowadzili cykle "Mijają lata zostają piosenki", "Wspomnienia pisane dźwiękiem", później także "Słodkie Radio Retro". W 1998 roku słuchacze tej ostatniej audycji zyskali możliwość regularnych spotkań z autorami i zaproszonymi przez nich artystami, w Kawiarence Słodkiego Radia Retro. 

Jan Zagozda za swoją pracę został wyróżniony statuetką Złotego Mikrofonu Polskiego Radia, Złotym Liściem Retro oraz nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - te laury otrzymał wraz z Danutą Żelechowską. W 2016 toku został odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak