X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosja: nie żyje szef wywiadu wojskowego Igor Korobow

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 08:59
Szef rosyjskiego wywiadu wojskowego, Zarządu Głównego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, gen. Igor Korobow zmarł w środę w wieku 62 lat po ciężkiej chorobie - poinformowała w czwartek agencja TASS. Informację tę potwierdziło ministerstwo obrony Rosji.
Igor Korobov
Igor KorobovFoto: Mil.ru

Korobow karierę w wywiadzie wojskowym rozpoczął w 1985 roku. Na czele tych służb, nazywanych często ich historyczną nazwą - GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy), stanął w styczniu 2016 roku. Objął to stanowisko po nagłej śmierci swego poprzednika gen. Igora Sierguna. Wówczas podano o nim niewiele informacji; praktycznie nie było wiadomo o udziale Korobowa w jakichś wydarzeniach publicznych.

Zarząd Główny należy do najbardziej zamkniętych służb w Rosji. Jego struktura, skład liczbowy, jak i biografie kierownictwa są tajemnicą państwową. W ZSRR w przeciwieństwie do rządowego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB), dublujący jego działalność na arenie zagranicznej GRU funkcjonował całkowicie poza sferą publiczną. O tym, że instytucja taka w ogóle istnieje, zaczęto otwarcie mówić dopiero za czasów gorbaczowowskiej pierestrojki w drugiej połowie lat 80. GRU przetrwał też rozpad ZSRR bez większych wstrząsów organizacyjnych. Zmienił nazwę na "Zarząd Główny" w 2010 roku.

Sprawa Siergieja Skripala

Jednak w ostatnich miesiącach wywiad wojskowy znalazł się w centrum napięć międzynarodowych po próbie zabójstwa w angielskim Salisbury byłego funkcjonariusza tych służb, którzy przeszedł na stronę brytyjską, Siergieja Skripala. Władze Wielkiej Brytanii oskarżyły o ten zamach dwóch mężczyzn, których uznały za funkcjonariuszy GRU. Opublikowano ich fotografie, a niezależne media w Rosji podały ich prawdziwe nazwiska i wiele szczegółów z ich życiorysów.

Mimo nieudanej operacji i rozgłosu wokół domniemanych agentów eksperci zachodni przypominali, że wywiad wojskowy przez wiele lat uchodził za najbardziej skuteczną strukturę wśród radzieckich i rosyjskich służb specjalnych. W czasach ZSRR agenci GRU brali udział w zajmowaniu lotniska w Pradze podczas tłumienia Praskiej Wiosny w 1968 roku, w zamachu na prezydenta Afganistanu Hafizullaha Amina w 1979 roku. W ostatnich latach - jak pisał niedawno "Financial Times" - funkcjonariusze GRU "odegrali kluczową rolę" w aneksji Krymu i wspieraniu prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie.

Gen. Korobow, jak również jego zastępca Siergiej Gizunow, został we wrześniu br. objęty sankcjami USA.

koz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Rosja KGB
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak