X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Penderecki otrzymał Diamentowy Mikrofon Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 22:15
W piątek 23 listopada odbył się koncert zamknięcia Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin Mistrza. W trakcie uroczystości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski wręczył wybitnemu kompozytorowi Diamentowy Mikrofon oraz pierwszy egzemplarz płyty „Sonoristic Penderecki by Penderecki” wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
Audio
  • List prezydenta Andrzeja Dudy z okazji urodzin Krzysztofa Pendereckiego (IAR)
  • Krzysztof Penderecki otrzymał Diamentowy Mikrofon (IAR)
Kompozytor, dyrygent Krzysztof Penderecki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
Kompozytor, dyrygent Krzysztof Penderecki w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Foto: PAP/Leszek Szymański

Polskie Radio honoruje Diamentowym Mikrofonem wybitne osobowości, których działalność w najważniejszych sferach naszego życia publicznego w doniosły sposób wpływa na kształt narodowej radiofonii i szerzej - narodowej kultury.

Wśród osobistości wyróżnionych tą najbardziej prestiżową nagrodą radiową są, m.in., św. Jan Paweł II, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Waldorff, Czesław Miłosz - wielcy Polacy, żarliwi patrioci, charyzmatyczni artyści, których twórczość i głos na zawsze zapisały się na taśmach Polskiego Radia i w sercach milionów polskich słuchaczy.

W piątek 23 listopada odbył się koncert zamknięcia Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin Mistrza. W trakcie uroczystości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski wręczył wybitnemu kompozytorowi Diamentowy Mikrofon oraz pierwszy egzemplarz płyty „Sonoristic Penderecki by Penderecki” wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Polskie Radio honoruje Diamentowym Mikrofonem wybitne osobowości, których działalność w najważniejszych sferach naszego życia publicznego w doniosły sposób wpływa na kształt narodowej radiofonii i szerzej – narodowej kultury. Wśród osobistości wyróżnionych tą najbardziej prestiżową nagrodą radiową są m.in. św. Jan Paweł II, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Waldorff, Czesław Miłosz – wielcy Polacy, żarliwi patrioci, charyzmatyczni artyści, których twórczość i głos na zawsze zapisały się na taśmach Polskiego Radia, ale i w sercach milionów polskich słuchaczy.

– Dziś głębokim ukłonem witam w tym gronie Pana Profesora – najwybitniejszego współczesnego polskiego kompozytora,  od  dziesięcioleci  współpracującego z Polskim Radiem – mówił w piątek 23 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. – Diamentowy Mikrofon przyznany Profesorowi w roku jubileuszu 85-lecia jest hołdem Polskiego Radia dla Pańskiego znakomitego dorobku kompozytorskiego i dyrygenckiego. Jest także wyrazem wdzięczności i uznania dla Pańskiego oddania dla Polskiego Radia. O tej serdecznej więzi świadczy działalność zarówno jako wieloletniego przewodniczącego Rady Programowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, pomysłodawcy i spiritus movens budowy nowej siedziby Orkiestry, jak i twórcy współpracującego z naszymi radiowymi zespołami. O tej więzi świadczy również długoletnia współpraca ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Jedno z pierwszych dzieł – „Brygada śmierci” do tekstu Leona Weliczkera z udziałem Tadeusza Łomnickiego zrealizował Pan w Studiu Eksperymentalnym 55 lat temu, w 1963 roku. Najnowsze nagrania – prowadzonej przez Profesora Narodowej Orkiestry Symfonicznej, które zostały właśnie wydane na płycie „Sonoristic Penderecki by Penderecki” – powstały pół roku temu, powiększając tym samym imponującą ilość nagrań studyjnych i koncertowych znajdujących się w naszych archiwach – mówił Prezes Andrzej Rogoyski.

Pierwszy egzemplarz płyty „Sonoristic Penderecki by Penderecki” Maestro otrzymał od Prezesa Polskiego Radia tuż przez finałowym koncertem. Album zawiera najznakomitsze dzieła awangardowe Krzysztofa Pendereckiego nagrane przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach pod dyrekcją samego kompozytora. Są to najnowsze nagrania Mistrza – utrwalone w grudniu 2017 roku kompozycje: Emanacje – na 2 orkiestry smyczkowe, De natura sonoris I – na wielką orkiestrę symfoniczną, De natura sonoris II – na orkiestrę symfoniczną, Polimorfia na 48 instrumentów smyczkowych, Fluorescencje – na wielką orkiestrę symfoniczną. Całość stanowi doskonałą prezentację okresu tzw. sonoryzmu – nowatorskich dokonań dźwiękowych Pendereckiego z lat 60. i początku 70., które przyniosły kompozytorowi międzynarodowy rozgłos.

Album przygotowany i wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia znajdzie się w sprzedaży w styczniu 2019 r.

Więcej informacji na stronach dwojka.polskieradio.pl i beethoven.org.pl/festiwal/.

List od prezydenta

Wcześniej Ambasador Niemiec odznaczył Krzysztofa Pendereckiego Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą. Rolf Nikel uhonorował kompozytora w imieniu Republiki Federalnej Niemiec na koncercie z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, który odbył się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. 

Prezydent Andrzej Duda napisał w liście odczytanym podczas koncertu przez ministra Wojciecha Kolarskiego, że utwory Krzysztofa Pendereckiego noszą piętno oryginalnej osobowości artystycznej kompozytora. Prezydent podkreślił, że kompozycje otwierają nowe perspektywy tworzenia, wykonywania i odbioru muzyki.

"Najwyższy poziom kunsztu"

Minister kultury Piotr Gliński powiedział, że Krzysztof Penderecki osiągnął najwyższy poziom kompozytorskiego kunsztu. - Muzyka Krzysztofa Pendereckiego zachwyca kunsztem, zadziwia i zaskakuje nowatorstwem form - powiedział. Dodał, że utwory kompozytora od lat towarzyszą Polakom i kształtują paradygmat współczesnej polskości oraz kultury światowej. 

Współorganizatorem piątkowego koncertu była radiowa Dwójka, a jego patronem medialnym Polskie Radio. Koncert transmitowany był na antenie Programu Drugiego.

Album „Sonoristic Penderecki by Penderecki” przygotowany i wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia znajdzie się w sprzedaży w styczniu 2019 roku. Więcej informacji na stronach dwojka.polskieradio.pl oraz beethoven.org.pl.

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak