X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elbląg: sąd oddalił protest wyborczy PiS ws. wyborów do rady miejskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 19:04
Sąd Okręgowy w Elblągu oddalił w poniedziałek protest wyborczy KW PiS w sprawie wyborów do tamtejszej rady miejskiej w jednym z okręgów. Uznał, że skarżący nie przedstawił argumentacji, która mogłaby skutkować uwzględnieniem protestu. 
Audio
  • Elbląg: PiS przegrał protest wyborczy w sprawie wyborów do Rady Miasta. Relacja Miry Stankiewicz (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robson90 / Shutterstock.com

Protest złożony przez pełnomocnika komitetu wyborczego PiS dotyczył wyboru radnego w okręgu wyborczym nr 4. Dwa komitety - prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i PiS - osiągnęły tam identyczne wyniki w wyborach do rady miejskiej (po 2 tys. 322 głosy). W efekcie losowania mandat radnego przypadł kandydatowi z listy KWW Witolda Wróblewskiego. 

Skarżący wnosił o stwierdzenie nieważności losowania i wygaszenie mandatu tego radnego, a także o powtórne przeliczenie głosów oddanych w obwodzie nr 40, czyli obwodowej komisji wyborczej mieszczącej się z zespole szkół muzycznych.

W proteście zarzucono, że w tej komisji "doszło do licznych i powtarzających się nieprawidłowości". Według skarżącego, pomimo dużej liczby wyborców zgromadzonych w lokalu wyborczym, ich tożsamość sprawdzał jeden członek obwodowej komisji wyborczej. Karty do głosowania wydawał natomiast inny, który nie siedział obok i nie uczestniczył w czynności sprawdzania tożsamości.

"Ta okoliczność istotnie mogła zaważyć na wyniku wyborów w tym obwodzie w ogóle, a przez to w tym okręgu wyborczym, bowiem nie wiadomo czy osoby oddające ostatecznie głosy, to osoby, których tożsamość pozytywnie zweryfikowano jako uprawnionych do głosowania" - napisano w uzasadnieniu protestu.

Sąd: nie ma podstaw, by uważać, że wynik wypaczono

Sąd Okręgowy w Elblągu w wydanym w poniedziałek postanowieniu oddalił ten protest. - Sąd przyjął, że skarżący w proteście wyborczym nie przedstawił argumentacji, która mogłaby skutkować jego uwzględnieniem - poinformował rzecznik SO sędzia Tomasz Koronowski.

W ocenie sądu, nie było podstaw do tezy, że wynik wyborów w obwodzie głosowania nr 40 w Elblągu został wypaczony, czyli, że opisane w proteście "perturbacje podczas głosowania" wpłynęły na wynik wyboru radnego z listy KWW Witolda Wróblewskiego.

Zdaniem sądu, sugestia zawarta w proteście, jakoby osoby, które nie były uprawnione do głosowania w tym obwodzie, odbierały od członka komisji karty do głosowania, jest zbyt daleko idąca, skoro jednocześnie nie zostały odnotowane stosowne uwagi i adnotacje w protokole wyników głosowania, a z urny wyborczej nie wyjęto większej liczby kart do głosowania, niż wydano wyborcom. Sąd przypomniał, że z przepisów kodeksu wyborczego nie wynika obowiązek wydawania karty wyborczej jedynie przez tego członka komisji wyborczej, który stwierdzał tożsamość wyborcy.

"Niekonsekwencja skarżącego"

Zwrócił też uwagę "na pewną niekonsekwencję w stanowisku skarżącego", ponieważ z jednej strony zgłosił on zarzuty dotyczące procedury głosowania w obwodzie nr 40, a z drugiej strony nie domagał się nakazania tam "powtórzenia aktu wyborczego od głosowania", wniósł natomiast o "powtórzenie czynności wyborczych dopiero od przeliczenia oddanych głosów".

Sąd zauważył przy tym, że protest nie zawierał zarzutów dotyczących pracy obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania nr 40 w Elblągu i etapu liczenia przez tę komisję głosów w oparciu o karty wyjęte z urny wyborczej. Protest nie wskazywał też zarzutów odnoszących się do samego aktu losowania.

W wyborach do 25-osobowej rady miejskiej Elbląga żadne z ugrupowań nie uzyskało samodzielnej większości. Komitety Koalicji Obywatelskiej i PiS zdobyły po dziewięć mandatów, sześć mandatów uzyskał komitet prezydenta Wróblewskiego, a jeden SLD.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak