X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

UE: tożsamość kulturowa będzie uwzględniana przy wyborze rodzin zastępczych

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:00
Dzieci, mieszkające za granicą, którą będą trafiać do rodzin zastępczych, będą musiały być umieszczane w tych bliskich kulturowo. Chodzi o zachowanie tego samego języka i wyznania. Tak zdecydowali ministrowie sprawiedliwości 28 krajów na spotkaniu w Brukseli, przyjmując polską poprawkę do unijnych przepisów.
Audio
  • Zgoda w UE na polski postulat dotyczący dzieci w rodzinach zastępczych. Relacja Beata Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bruce Stanfield/Shutterstock.com

Polska od lat zabiegała o zmianę rozporządzenia w tej sprawie. Jej postulat poparły na początku Węgry i Łotwa, dziś uzyskał on jednomyślną akceptację. Do tej pory każdy kraj postępował według własnego uznania, mimo że prawa dzieci określa konwencja ONZ.

- To zmieni sytuację polskich dzieci - skomentował po zakończeniu obrad wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Dodał, że coraz więcej jest małżeństw mieszanych, które się rozpadają, pojawiają się spory o dzieci i znane były przypadki, że ich dobro nie było brane pod uwagę.

- Polskie dzieci były umieszczane w rodzinach i otoczeniu zupełnie obcym wśród osób nieznających języka polskiego, wyznających inną religię, a organy państw obcych, które o tym rozstrzygały, zupełnie się tym kontekstem nie przejmowały - tłumaczył wiceminister sprawiedliwości.

Poinformował, że teraz to będzie niemożliwe. - Trzeba będzie uwzględniać ten kontekst kulturowy, podjąć próbę porozumienia z państwem z którego dziecko pochodzi, po to żeby znaleźć opiekunów dla dziecka, którzy pozwolą zachować ten kontekst kulturowy, językowy, narodowy, w którym dziecko wyrasta - powiedział Łukasz Piebiak.

Podkreślał, że chodzi o to, żeby dziecka nie wynarodowić, nie wykorzenić z określonego kręgu kulturowego. Za nierespektowanie uzgodnionej dziś zasady dotyczącej tożsamości kulturowej będą grozić kary.

mr


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Belgia: kilkadziesiąt tysięcy osób manifestowało w obronie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 19:03
W Brukseli około 65 tysięcy osób wzięło udział w manifestacji w obronie klimatu. Zorganizowano ją w związku z rozpoczętą dziś międzynarodową konferencją klimatyczną w Katowicach. 
rozwiń zwiń