X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trumna z NN wśród ofiar katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 18:08
Dwa tygodnie po pogrzebach ofiar samolotu prezydenckiego do Polski dotarło kilkanaście trumien ze szczątkami ofiar. Jedna z nich opatrzona była napisem NN - pisze "Gazeta Polska".
Audio

Koszmar powtórnych pogrzebów

Niektórzy bliscy ofiar tragedii pod Smoleńskiem musieli przeżywać powtórny horror

Wg tygodnika, rodzinom zaproponowano skremowanie szczątków i złożenie ich do zbiorowej mogiły na warszawskich Powązkach. Część rodzin się zgodziła. Inni - woleli złożyć szczątki bliskich do grobów, w których spoczęły wcześniej ich ciała. Wśród osób, które musiały ponownie przeżyć koszmar pogrzebów, znalazły się siostry tragicznie zmarłego w Smoleńsku szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Aleksandra Szczygły. W rozmowie z "Gazetą Polską" wspominają:

"Informacja o tym, że po badaniach DNA zidentyfikowano kolejne szczątki brata, spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Zapytano nas, czy chcemy je skremować i złożyć do wspólnej mogiły. Zadecydowaliśmy jednak, że zorganizujemy ponowny pogrzeb. Nikt nam nie odpowiedział na pytanie, dlaczego musieliśmy na nowo przeżywać ten koszmar. Przecież w Moskwie, jeszcze przed identyfikacją ciała, Rosjanie mieli DNA brata. Czy nie można było od razu przeprowadzić dokładnej identyfikacji?"

Inny, zastrzegający anonimowość krewny jednej z ofiar, mówi:

"Tydzień po pogrzebie okazało się, że po zakończeniu badań DNA bardzo dużo nowych szczątków przyjechało do Polski, wśród których były także szczątki członka mojej rodziny. Spytano mnie, czy chcę je skremować, na co się nie zgodziłam. Odbył się drugi pogrzeb i druga trumna została złożona do rodzinnego grobu. Dla mnie to był szok, nie rozumiem, dlaczego musieliśmy przeżywać to cierpienie na nowo. Inne rodziny zdecydowały się na kremację i urny zostały pochowane w zbiorowej mogile na Powązkach. Wiem też, że z Moskwy przywieziono niezidentyfikowane szczątki, które określono jako NN, które skremowano i które pochowano w urnie obok innych na cmentarzu powązkowskim".

Minister Kopacz zapewniała o największej staranności

Gazeta przypomina słowa urzędników rządu ministra Donalda Tuska, z minister Ewą Kopacz na czele, którzy twierdzili, że identyfikacja jest przeprowadzana perfekcyjnie, każdy element ziemi z miejsca katastrofy przesiany, a Gdy znaleziono najmniejszy szczątek na miejscu katastrofy, wtedy przekopywano z całą starannością ziemię na głębokości ponad 1 m i przesiewano ją w sposób szczególnie staranny. Każdy znaleziony skrawek został przebadany genetycznie (wypowiedź minister Ewy Kopacz).

Rodziny ofiar chcą się teraz spotkać z szefową resortu zdrowia i premeirem Donaldem Tuskiem, żądają wyjaśnień.

A jak to wyglądało w Nowym Jorku

"Gazeta Polska" opisuje też procedury, jakie przy identyfikacji zwłok zostały zastosowane w przypadku zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku,  11 września 2001 roku, czy w Londynie 7 pipca  2005 r.:

Po 11 września 2001 r. Rudolph Giuliani, burmistrz Nowego Jorku, zarządził, że każda cząstka ludzka większa od paznokcia będzie zbadana – badania trwały 3,5 roku i dopiero wtedy niezidentyfikowane bardzo małe ludzkie szczątki zostały skremowane i pochowane.

Z kolei po ataku 7 lipca 2005 r. w Londynie zarządzono, że wszystkie ludzkie szczątki muszą być przebadane genetycznie. W Wielkiej Brytanii nie zdarzyło się, by po katastrofach oddawano ciała bez badań DNA wszystkich szczątków. W przypadku katastrof lotniczych eksperci wymagają od patologów, by podczas sekcji zwłok ofiar można było stwierdzić, czym została spowodowana śmierć np.: uduszeniem, obrażeniami od ognia, od wybuchu; czy na ciele są dowody, że zawiódł samolot; czy są dowody, że coś mogło wpłynąć na pasażerów samolotu, np. gaz; jak reagowali pasażerowie na ciśnienie; czy pasażerowie zmarli podczas rozbicia, czy też po; czy pasażerowie spodziewali się wypadku; gdzie kto siedział i w jakim był stanie.

Nie wiadomo, jaką procedurę zastosowano przy identyfikacji ciał ofiar katastrofy Smoleńskiej - podsumowuje "Gazeta Polska".

mch, Gazeta Polska/wpolityce.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie udało się zidentyfikować ciał 21 ofiar katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2010 10:05
W Moskwie prowadzone są specjalistyczne badania genetyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tupolew był naprawiany przed lotem do Smoleńska

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 00:01
Przed lotem do Smoleńska prezydencki Tu-154M był sprawdzany przez ekipę ściągniętą z zakładu w rosyjskiej Samarze - pisze "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katastrofa smoleńska to zbrodnia z zimną krwią"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 10:00
Ksiądz Stanisław Małkowski w wywiadzie udzielonym portalowi prokapitalizm.pl powiedział, że rząd to ludzie cyniczni i okrutni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śledczy dostali w Rosji 11 tomów akt o katastrofie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 14:10
Rosja przekazała Polsce 11 tomów akt rosyjskiego śledztwa. "Dotarliśmy do świadków, którzy mogli nagrać moment po katastrofie" - powiedział prokurator rosyjski Zwiagincew.
rozwiń zwiń