X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

31 lat temu podpisano porozumienia szczecińskie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 12:00
30 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienie szczecińskie kończące strajki organizowane przez całe lato na Pomorzu Zachodnim.
Audio

Razem z porozumieniami podpisanymi dzień później w Gdańsku oraz 3 września w Jastrzębiu zakończyły one prawie dwumiesięczną falę strajków w całej Polsce. Protesty w Szczecinie rozpoczęły się 18 sierpnia. 

W 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej Nowa odbędą się uroczystości rocznicowe. Hołd uczestnikom tamtych wydarzeń złożą m.in. przedstawiciele władz lokalnych, pracownicy szczecińskich przedsiębiorstw, przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń kombatanckich. Przed stoczniową bramą w południe modlitwę "Anioł pański" odmówi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Przemówienie wygłosić ma sygnatariusz Porozumień Marian Jurczyk.Przed tablicą upamiętniającą poległych w Grudniu'70. zostaną złożone kwiaty i wieńce.

Negocjacje i porozumienia

Wśród szczecińskich "36 żądań" znalazły się wszystkie niemal postulaty zgłoszone w Gdańsku, a na pierwszym miejscu - prawo do tworzenia wolnych związków zawodowych. Dzień później komisja rządowa pod przewodnictwem ówczesnego wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego przybyła do Szczecina, gdzie podjęła rozmowy z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentowanym przez Mariana Jurczyka.

Po żmudnych negocjacjach, przy udziale ekspertów obu stron, 30 sierpnia podpisano jedno z trzech historycznych porozumień, które umożliwiły powstanie pierwszego wolnego, niezależnego związku zawodowego NSZZ "Solidarność". Porozumienia zapoczątkowały proces upadku komunizmu w naszym kraju i pośrednio zmiany ustrojowe w innych europejskich państwach bloku komunistycznego.

Strajk w stoczni

Protesty rozpoczęły się 1 lipca 1980 roku. Stopniowo ogarnęły cały kraj. Decydujące znaczenie miał rozpoczęty 14 sierpnia strajk w Stoczni Gdańskiej, który rozszerzył się na pozostałe stocznie, porty, komunikację miejską i niektóre zakłady przemysłowe.

18 sierpnia Międzyzakładowy Komitet Strajkowy przekazał wojewodzie gdańskiemu listę 21. postulatów. Dotyczyły one spraw ekonomicznych, głównie płacowych, jednak najważniejsze były te o charakterze politycznym: prawo do tworzenia wolnych związków zawodowych i zniesienie cenzury.

Na przyspieszenie tempa rokowań ze stroną rządową wpłynęło rozszerzenie fali protestów na cały kraj, między innymi strajk, który 18 sierpnia rozpoczął się w Szczecinie, a także protesty solidarnościowe podjęte 29 sierpnia przez górników z kopalni "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu i w ślad za nimi wiele innych kopalń i zakładów pracy na Śląsku.

Podpisanie porozumień sierpniowych w 1980 roku zakończyło falę dwumiesięcznych strajków w zakładach pracy w całej Polsce. Protesty były spowodowane niezadowoleniem społeczeństwa z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej oraz ze sposobu sprawowania władzy przez rządy komunistyczne.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obchody Sierpnia mało uroczyste: "a to fundament"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 15:57
Obchody 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych powinny mieć bardziej uroczysty charakter, bo "to jest fundament, na którym powstała współczesna Polska" - uważa historyk prof. Andrzej Friszke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma dialogu między Solidarnością a rządem"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2010 09:14
"Rząd oskarża nas o motywacje polityczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa złoży kwiaty pod pomnikiem stoczniowców

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2010 20:45
Trzej politycy złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku w niedzielę ok. godz. 18.20.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki zjazd „Solidarności” na 30-lecie. Bez Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2010 08:44
Do Gdyni przyjedzie ponad 2,5 tysiąca gości. Obecni mają być prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka 30 lat po Porozumieniach Sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 09:46
Zarabiamy 6 razy tyle co w 1980 roku i konsumujemy o 72 procent więcej niż 30 lat temu - pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń