Ubek wspomina w książce mordowanie żołnierzy AK

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 06:59
Do księgarń w całej Polsce trafiła książka "Wolę zginąć walcząc. Wspomnienia z II wojny światowej", autorstwa Franka Blaichmana.
Audio

Do księgarń w całej Polsce trafiła książka "Wolę zginąć walcząc. Wspomnienia z II wojny światowej", autorstwa Franka Blaichmana. "Rzeczpospolita" ostrzega przed tą publikacją, szkalującą Armię Krajową i Narodowe Siły Zbrojne.

Wydawnictwo Replika tak reklamuje swoją pozycję: "Przeciw nazistom, volksdeutschom i antysemickiej Armii Krajowej". Znawcy tematu określają ją mianem zakłamującego historię paszkwilu, a "Rzeczpospolita" ujawnia kim jest autor, mieszkający obecnie w USA.

Franciszek Blajchman - takie jego nazwisko figuruje w materiałach Instytutu Pamięci Narodowej - w 1945 r. był p.o. kierownika Wydziału Więzień i Obozów Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach. Jego wizerunek znalazł się niedawno na wystawie "Twarze kieleckiej bezpieki".

W książce Blajchman chwali się m.in. udziałem w zabójstwie dwóch żołnierzy AK, których określa mianem "podrostków". Opisuje też nieudaną akcję przeciw dowódcom lokalnego oddziału AK.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

3 lata dla ubeka znęcającego się nad zatrzymanymi

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 21:45
Były funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa w Hrubieszowie został skazany na 3 lata więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubek skazany za bicie opozycjonistów, prawomocnie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 12:02
Białostocki Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok dla byłego funkcjonariusza UB - Anatola G.
rozwiń zwiń

Czytaj także

15 tys. ubeków żąda zwiększenia emerytur

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 08:36
Już ponad 15 tys. odwołań od decyzji o zmniejszeniu emerytur na podstawie ustawy dezubekizacyjnej złożyli w Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA byli funkcjonariusze SB - ustaliła "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń