Manifestacja zwiazkowców w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 19:00
Prawie 100 tysięcy europejskich związkowców demonstrowało na ulicach Brukseli przeciwko cięciom budżetowym i w obronie miejsc pracy.
Audio

To największa manifestacja w belgijskiej stolicy od prawie dziewięciu lat. Wzięło w niej udział kilkuset polskich związkowców z Solidarności i OPZZ.


Związkowcy zmobilizowali swoje siły i zaprotestowali przeciwko drastycznym planom oszczędnościowym wprowadzanym w unijnych krajach. Według nich odbije się to kosztem miejsc pracy i doprowadzi do spowolnienia wzrostu gospodarczego.


"Przyjechaliśmy, by zamanifestować jedność związków zawodowych w walce z kryzysem. To chciwość kapitału doprowadziła do kryzysu. Cięcia budżetowe są możliwe, ale mówimy NIE dla sposobu w jaki to się odbywa - bez dialogu i bez rozmów" - mówił przewodniczący OPZZ Jan Guz, który wziął udział w demonstracji.
Inni związkowcy ostrze swej krytyki skierowali na Brukselę.

"Nie jesteśmy zadowoleni z europejskiej polityki, chcemy podwyżek płac, sprzeciwiamy się Europie bogaczy" - tak mówił francuski związkowiec. "Przyjechały tu związki z całej Europy, by zaprotestować przeciwko działaniom Brukseli, dzięki nim bogaci są coraz bogatsi, a biedni ludzie ledwie wiążą koniec z końcem" - wtórował niemiecki związkowiec.


W Brukseli zderzyły się dwa światy - gdy na ulicach manifestowali związkowcy przeciwko cięciom budżetowym, w gabinetach w Komisji Europejskiej urzędnicy akceptowali unijne reformy i ostrzejsze sankcje dla państw, które nie będą oszczędzać i nie będą trzymały dyscypliny budżetowej.

rr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bruksela: protest związkowców

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 03:30
Europejscy związkowcy będą demonstrowali w obronie miejsc pracy i przeciwko cięciom budżetowym, które wprowadzają kolejne unijne kraje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny protest związkowców

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 11:00
W Warszawie zakończyła się manifestacja NSZZ "Solidarność" i OPZZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządzie, nie tędy droga

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 17:25
Tusk dużo naobiecywał przed wyborami, a teraz nie chce z nami rozmawiać - twierdzi Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszki w centrum Barcelony

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 19:49
Od rana w Hiszpanii trwa strajk generalny; wieczorem na jednym z głównych placów miasta zaczęła się manifestacja antyglobalistów.
rozwiń zwiń