Wiesław Gołas kończy 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 05:34
Warto wiedzieć, że 4 października to tylko "oficjalny" dzień urodzin artysty.
Audio
  • Wiesław Gołas śpiewa: "W Polskę idziemy", utwór autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.
  • Fragment skeczu "Hydraulik" kabaretu Dudek

Osiemdziesięciolecie świętuje Wiesław Gołas, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej lubianych polskich artystów sceny.

Urodziny oficjalne i rzeczywiste

Według akt Wiesław Gołas urodził się 4 października 1930 roku w Kielcach. Jak mówi sam aktor, jest to data "oficjalna, urzędowa", która została omyłkowo wpisana do metryki i tak już zostało". W rzeczywistości urodził się 9 października.

Komedie, seriale...

Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi. Zagrał w niemal 100 filmach, w tym: "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Kapitan Sowa na tropie", "Brunet wieczorową porą", "Zabicie ciotki", "Szabla od komendanta", i kilkunastu serialach, jak: "Czterej pancerni i pies", "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4".

Kabarety "Koń i Dudek"

Aktor jest związany z teatrami warszawskimi - w latach 1955-1985 występował na deskach Teatru Dramatycznego, a do 1992 roku - Teatru Polskiego. Był również współtwórcą kabaretu "Koń" i członkiem kabaretu "Dudek". Jest wykonawcą głośnej piosenki "W Polskę idziemy", autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. W ubiegłym roku Wiesław Gołas został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wojna i teatr

Gdy wybuchła II wojna światowa, wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej. Miał pseudonim Wilk. Przez pół roku siedział w niemieckim więzieniu w Kielcach.

W 1954 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku występuje w Warszawie.

Wiesław Gołas jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 1966 roku otrzymał Srebrną Maskę, a w 2002 roku - statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej", wręczoną z okazji 50-lecia TVP "za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji". W 2000 roku podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. Gołas został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju" i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2008 roku nakładem Wydawnictwa Świat Książki ukazały się wspomnienia aktora "Na Gołasa", spisane przez jego córkę Agnieszkę Gołas-Ners.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przegląd Kabaretów PAKA

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 11:43
W tym roku już po raz 26. w dniach 12-16 maja spotkają się w krakowskiej Rotundzie wielbiciele kabaretu i jego twórcy na kolejnym Przeglądzie Kabaretów PAKA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Kabaretowe numery i klimaty” – Bohdan Łazuka

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 14:28
Autorki audycji – Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka – zaprosiły do studia znanego aktora, by wspólnie w roku jubileuszu 85-lecia Polskiego Radia powspominać dawne programy kabaretowo-rozrywkowe
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Mrożek w 'Kabaretowych numerach i klimatach'

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 16:12
29 czerwca Sławomir Mrożek kończy 80 lat. W najbliższą sobotę przypomnimy słynne "Mrożki" z radiowych Podwieczorków
rozwiń zwiń