Japonia odwołała z Rosji ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 06:00
Japoński minister spraw zagranicznych Saiji Maehara poinformował we wtorek, że poprosił japońskiego ambasadora w Moskwie o czasowy powrót do kraju.
Audio
  • Wizyta Miedwiediewa na Wyspach Kurylskich - relacja Macieja Jastrzębskiego z Rosji

Decyzja zapadła po poniedziałkowej wizycie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa na Wyspach Kurylskich.

Miedwiediew przyleciał w poniedziałek na wyspę Kunaszyr na Kurylach, które stanowią sporne terytorium między Rosją i Japonią. Wyspy Kurylskie zostały zajęte przez wojska ZSRR 18 sierpnia 1945 r., trzy dni po kapitulacji Japonii. Japonia nigdy nie uznała aneksji tych wysp.

Pierwsza powojenna wizyta szefa państwa rosyjskiego na Kurylach wywołała gwałtowną reakcję Japonii. Premier Naoto Kan nazwał ją "bardzo godną ubolewania", a Maehara wezwał do siebie ambasadora Rosji w Tokio, by zaprotestować przeciwko wizycie, która "rani uczucia ludności japońskiej".

Rosja: niedopuszczalna reakcja

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył na to: - Reakcja strony japońskiej na podróż prezydenta Miedwiediewa na Kuryle jest niedopuszczalna. To nasza ziemia i rosyjski prezydent odwiedził naszą ziemię - stwierdził.

Co więcej, Ławrow zapowiedział dalsze wizyty prezydenta Rosji na Wyspach Kurylskich. Informując o tym, szef rosyjskiego MSZ powoływał się na swą wtorkową rozmowę z Dymitrijem Miedwiediewem. W rozmowie tej prezydent Rosji miał też zapowiedzieć nowe inwestycje rosyjskie na Kurylach.

Wiceszef rosyjskiej dyplomacji Aleksiej Borodawkin wezwał natomiast ambasadora Japonii, by mu powiedzieć, że próby wywarcia przez Tokio wpływu na trasę wizyt Miedwiediewa "są niedopuszczalne i niezgodne z rosyjsko-japońskimi stosunkami dobrosąsiedzkimi".

Miedwiediew w Tokio w listopadzie?

Mimo tych napięć rząd japoński wciąż ma nadzieję, że w połowie listopada może dojść w Japonii do spotkania premiera Kana z prezydentem Miedwiediewem.

- Myślę, że dwustronne spotkanie odbędzie się przy okazji szczytu Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w Jokohamie pod Tokio - powiedział we wtorek na konferencji prasowej rzecznik rządu Yoshito Sengoku.

Z powodu rosyjskiej okupacji Wysp Kurylskich Japonia i Rosja (wcześniej ZSRR) do tej pory nie podpisały traktatu pokojowego.

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co z japońskim embargiem Chin?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 07:16
Przedstawiciel Państwa Środka zabrał głos w sprawie domniemanego embarga Chin na eksport surowców do Japonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie premierów na szczycie ASAN

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 12:07
Premier Japonii Naoto Kana i premier Chin Wena Jiabao spotkają się w Hanoi by zażegnać kryzys dyplomatyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrij Miedwiediew "rozzłościł" Japonię?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 03:00
Prezydent Dmitrij Miedwiediew przyleciał w poniedziałek rano na Wyspy Kurylskie.
rozwiń zwiń