X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Syn Szpilmana walczy o dobre imię ojca

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 00:10
Andrzej Szpilman, syn słynnego pianisty, pozywa Wydawnictwo Literackie za powielanie oskarżeń o rzekomą kolaborację jego ojca z Niemcami.
Audio
  • Andrzej Szpilman o oskarżeniach wobec jego ojca cz. 1
  • Andrzej Szpilman o oskarżeniach wobec jego ojca cz. 2
  • Andrzej Szpilman o oskarżeniach wobec jego ojca cz. 3

- Kłamstwa na temat Władysława Szpilmana, przypisane Wierze Gran, są niczym nie udokumentowane - oświadcza syn pianisty i kompozytora Andrzej Szpilman, odnosząc się do książki Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona: Wiera Gran".

Wspomnienia piosenkarki

Książka jest biografią żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta. Jak pisze w niej Agata Tuszyńska, Wiera Gran w jednym ze wspomnień powiedziała, że Władysław Szpilman, w mundurze granatowego policjanta, brał udział w akcji wysiedlania Żydów z warszawskiego getta.

Andrzej Szpilman stanowczo temu zaprzeczył: Władysław Szpilman nigdy nie pracował w policji w gettcie, nie współpracował z nią, nigdy nie był konfidentem i nie działał z gestapo. Wszystko to są kłamstawa wyssane z palca.

Jak dodaje - jego ojciec nigdy nie chodził - jak się próbuje insynuować - na rozmowy z UB, a wręcz przeciwnie: przez całe życie był przez służby bezpieczeństwa prześladowany. 

Syn pianisty przypomina, że potwierdzają to dokumenty IPN, a te - jak mówi - bezpodstawne oskarżenia - są szokujące i wstrząsające zarówno dla niego jak i dla jego matki (żony Władysława Szpilmana).

Będzie proces?

Zdaniem Andrzeja Szpilmana - książka "Oskarżona: Wiera Gran" nie spotkałaby się z zainteresownaiem czytelników, gdyby nie przywoływana w niej postać Władysława Szpilmana.

- Szkoda tylko - mówi - że wyrządza się tak wielką szkodę mojemu ojcu, który jest znany na całym świecie i jest bardzo zasłużony dla kultury polskiej. Andrzej Szpilman przypomina, że Władysław Szpilman jest znanym kompozytorem i pianistą oraz bohaterem filmu Romana Polańskiego "Pianista".

Zapowiada, że będzie domagał się naprawienia szkody, którą wyrządzono wizerunkowi jego ojca. Już wystąpił w tej sprawie na drogę sądową, ponieważ - jak dodaje - nie jest zgodne z prawem przekazywanie pogłoski, która jest kłamstwem.

Wydawnictwo Literackie, które wydało książkę na razie nie zabiera głosu w tej sprawie.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Oskarżona : Wiera Gran" - rozmowa z Agatą Tuszyńską

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 15:47
Żydowska śpiewaczka oskarżona o współpracę z nazistami
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki i filmowy powrót pianisty

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2010 17:40
Reportaż o Władysławie Szpilmanie i jego "Pianiście"
rozwiń zwiń