Kontrowersje wokół Orderów Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 15:00
Andrzej Gwiazda i Bogusław Nizieński odchodzą z Kapituły Orderu Orła Białego. Powodem są kandydaci do odznaczeń.
Audio

Decyzję prezydenta Bronisława Komorowskiego o przyznaniu Orderu Orła Białego Adamowi Michnikowi, Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu i Aleksandrowi Hallowi popiera premier Donald Tusk.

Minister Sławomir Nowak z Kancelarii Prezydenta poinformował, że Bronisław Komorowski odznaczy Orderem Orła Białego Adama Michnika, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla i biskupa Alojzego Orszulika. Ceremonia wręczenia odznaczeń odbędzie się 10 listopada.

Minister Nowak poinformował, że Kancelaria Prezydenta zwróciła się do członków Kapituły Orderu Orła Białego o konsultacje w sprawie ostatnich nominacji. Dodał, że Kancelaria nie otrzymała do tej pory żadnego oficjalnego zawiadomienia o rezygnacji któregokolwiek z członków Kapituły Orderu Orła.

"Takie zachowanie prezydentowi nie przystoi"

Wcześniej Andrzej Gwiazda powiedział IAR, że powodem jego rezygnacji z zasiadania w kapitule jest brak konsultacji z członkami kapituły, decyzji prezydenta o mianowaniu kilku osób Orderem Orła Białego.

Gwiazda jest oburzony, że o planach prezydenta dotyczących odznaczeniem Orderem Orła Białego Adama Michnika, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla i biskupa Alojzego Orszulika dowiedział się z mediów. Andrzej Gwiazda powiedział IAR, że takie zachowanie prezydentowi nie przystoi.

Zwrócił uwagę, że głowa państwa powinna zwracać się do Kapituły Orderu Orła Białego o opinię w sprawie przyznania Orderu. "Takie chamskie, nazwijmy to po imieniu, bez delikatności postępowanie wymusza rezygnację" - dodał Andrzej Gwiazda. Poinformował, że jest w trakcie przygotowywania pisma w tej sprawie do Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Gwiazda powiedział, że decyzja o rezygnacji nie ma związku z mianowanymi osobami, lecz z procedurą. Andrzej Gwiazda uważa, że prezydent powinien konsultować z Kapitułą przyznawanie tego najwyższego państwowego oznaczenia. Andrzej Gwiazda to inżynier, związkowiec, działacz opozycji w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, kawaler Orderu Orła Białego.

"Kapituła inaczej procedowała"

Również były Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński potwierdził, że zrezygnował z uczestnictwa w kapitule Orderu Orła Białego. Uznałem, że mój czas w tym gremium dobiegł końca, w czwartek wysłałem pocztą rezygnację - powiedział.

Spytany, czy rezygnacja ma związek z tym, że ten najwyższy i najstarszy order mają otrzymać: redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, bp Alojzy Orszulik, b. premier Jan Krzysztof Bielecki i Aleksander Hall, Nizieński odparł, że chodzi o to, iż wcześniej kapituła inaczej procedowała nad zgłoszonymi kandydaturami.

Podkreślił, że po tym, gdy otrzymał pismo z Kancelarii Prezydenta, zrezygnował z uczestnictwa w kapitule, nie wyraziwszy żadnej opinii o kandydatach.

"Nie wiem, kto wystąpił z inicjatywą uhonorowania tych osób"

"Ja byłem przyzwyczajony, że przed 10 kwietnia wnioski skierowane do zaopiniowania przez kapitułę są połączone z dokumentacją: czy był wcześniej odznaczany, kiedy, jakim odznaczeniem i co się wydarzyło w ostatnim czasie, co uzasadnia nadanie tego najwyższego orderu. Tutaj nie mamy takiej dokumentacji" - powiedział PAP Nizieński.

Nizieński mówił, że nie wie też, kto wystąpił z inicjatywą uhonorowania tych osób. "Prezydent ma prawo nadać ten order z urzędu, bez konsultacji - tak było poprzednio, m.in. w przypadku ks. Ignacego Skorupki, prof. Jana Ekiera, czy kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego" - dodał.

W marcu 2008 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński odznaczył uczestników Marca'68. Wśród odznaczonych nie było jednak Adama Michnika, jednego z głównych uczestników wydarzeń marcowych.

kh

Komentarze1
aby dodać komentarz
Kamilia22016-01-26 21:00 Zgłoś
Jeżeli członkowie tej kapituły nadawali odznaczenie prezydentom ukrainy stawiającym pomniki Banderze, Szymborskiej piszącej peany Stalinowi, Bieleckiemu za wyprzedaż majątku polskiego, Michnikowi (!!!) - to powinni już dawno odejść rumieniąc się ze wstydu
Zobacz także

Czytaj także

Kontrowersyjna propozycja dla nowego prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2010 16:12
Rada Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych wezwała Bronisława Komorowskiego, aby po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta, pośmiertnie uhonorował Orderem Orła Białego oraz awansem generalskim pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górecki odznaczony Orderem Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 06:47
Wybitny kompozytor Henryk Mikołaj Górecki odebrał Order Orła Białego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: żałuję decyzji A. Gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 15:00
Prezydent poinformował, że będzie przyznawał kolejne odznaczenia dla osób, które pracowały w pierwszych rządach po transformacji ustrojowej 1989 r.
rozwiń zwiń