X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odsłonięcie pomnika. "Pustka i żal"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 11:57
W Kwaterze Smoleńskiej na Powązkach Wojskowych odsłonięty został pomnik ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego.
Audio

Obecni byli prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna i premier Donald Tusk.

Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej i przy poświęconym im pomniku na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Wcześniej odbyła się tam uroczystość odsłonięcia pomnika. Jarosław Kaczyński nie wziął w niej udziału.

Odsłonięcie pomnika

Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się o godz. 8.41 - dokładnie w chwili, w której siedem miesięcy temu pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot.

Pomnika odsonito ok. godzinz 9.05. Przed odsłonięciem monumentu odegrano hymn narodowy.

Monument poświęcił metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Modlitwy ekumeniczne odmówili duchowni różnych wyznań. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową; po niej rozpoczął się Apel Pamięci.

Osierocona rodzina

- W chwilach tragedii wszyscy jesteśmy jedną, osieroconą rodziną - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Prezydent przypomniał, że siedem miesięcy temu, w momencie katastrofy, dramat i ból dotknął państwo polskie i całą wspólnotę narodową. Bronisław Komorowski powiedział, że rany, jakie w katastrofie poniosło państwo, mogą zabliźnić się szybko dzięki procedurom demokratycznym. Dużo trudniej będą się goić rany, jakie odniosły rodziny ofiar.

Prezydent podkreślił, że rodziny straciły w katastrofie najbliższych i najważniejszych ludzi. Dodał, że ludzie, którzy zginęli pod Smoleńskiem, w ostatniej chwili życia myśleli o swoich bliskich.

Bronisław Komorowski wyraził pragnienie, aby pomnik na Powązkach był miejscem, z którego serdeczne myśli i modlitwy Polaków będą biegły na miejsce katastrofy pod Smoleńskiem.

"Została pustka i żal"

Joanna Racewicz, żona Pawła Janeczka zmarłego dowódcy ochrony prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozpoczęła swoje przemówienie od cytatu z Horacego "wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu". Joanna Racewicz podkreśliła, że Ci którzy weszli rano 10 kwietnia na pokład rządowego tupolewa, nie byli przypadkowymi pasażerami. Mieli plany, marzenia, że trzeba zmieniać Polskę, ale też codzienne plany, aby nauczyć syna jeździć na rowerze czy pojechać na wakacje.

- Została pustka, żal, tęsknota, samotność oraz polityczna i medialna wrzawa, która sprawia, że rany wciąż są otwarte - mówiła. Joanna Racewicz poprosiła o uszanowanie żałoby i ciszę nad trumnami, tych którzy będą przychodzić tam z ciekawości, a nie z potrzeby serca.

Wdowa po Pawle Janeczku wymieniła tych, którzy budują pomniki trwalsze niż ze spiżu - rodzinę Mariusza Kazany, która tworzy fundację wspierającą polskich artystów poza Polską, Jolantę Przewoźnik, która doprowadziła do wydania książki swojego męża, tych wszystkich, którzy po utracie swoich bliskich zostali sami.

Joanna Racewicz podziękowała lekarzom, duchownym, psychologom, którzy byli wraz z rodzinami zmarłych, także archeologom, którzy pojechali do Smoleńska szukać "wcale niemałych okruchów rozbitego samolotu". Joanna Racewicz powiedziała, że "tu rzeczywiście chodzi o pamięć i o prawdę, o odpowiedź na pytanie, co tak na prawdę wydarzyło się siedem miesięcy temu w Smoleńsku".

Pomnik pamięci

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walz podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na warszawskich Powązkach Wojskowych przypomniała, że jest to miejsce szczególne. Spoczywa tam wielu bohaterów, którzy na przestrzeni wieków zginęli tragicznie w obronie ojczyzny.

Wojskowe Powązki to także miejsce, gdzie bliscy wspominają ofiary wielu katastrof lotniczych. Hanna Gronkiewicz-Walz podkreśliła, że na tym cmentarzu zebrano się, aby uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia zginął prezydent oraz 95 towarzyszących mu osób.

- Wszyscy oni podążali w 70. rocznicę zbrodni oddać hołd kilkudziesięciu tysiącom zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Bykowni i Kuropatach. Odsłaniamy dzisiaj pomnik pamięci, który dopisze się do tragicznej karty historii Polski jakim są warszawskie Powązki - powiedziała prezydent Warszawy.

Składaniu wieńców towarzyszyło odegranie utworu "Śpij kolego". Chór Wojska Polskiego wykonał "Requiem żałobne" oraz "Modlitwę katyńską".

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michałowski: pomnik z dłońmi jest niedobry

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 14:04
Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski sceptycznie odnosi się do pomysłu postawienia obelisku z dłońmi przed Pałacem Prezydenckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej 1 listopada

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2010 16:40
Pomnik ma mieć formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy przyczynę śmierci ofiar tupolewa

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 09:12
Przyczyną śmierci wszystkich 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem były "urazy wielonarządowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

8:41: odsłonięcie pomnika smoleńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 05:30
Siedem miesięcy po tragedii na Powązkach zostanie odsłonięty pomnik ofiar. Rodziny spotkają się z szefem rządu, są też zaproszone do Pałacu Prezydenckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce katastrofy zamieniło się w bagno

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 08:40
Mija siedem miesięcy od katastrofy, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie jesteśmy poczekalnią do władzy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 09:22
Julia Pitera (PO): Krytycznie odnoszę się do pomysłu przyjęcia do Platformy posłów opuszczających PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy PiS złożyli wieniec pod Pałacem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 11:30
Siedem miesięcy po katastrofie smoleńskiej politycy PiS, z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim, złożyli wieniec na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego i odmówili modlitwę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łomża upamiętniła ofiary Smoleńska

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 11:49
Siedem miesięcy po katastrofie pod Smoleńskiem w Łomży odsłonięto pomnik poświęcony jej ofiarom.
rozwiń zwiń