X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarłym pracownikom usuwano organy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 04:00
W niektórych przypadkach w miejsce usuniętych kości wstawiano kij od szczotki.
Audio

64 zmarłym pracownikom zakładów przetwarzania odpadów nuklearnych Sellafield w latach 1962-91 usuwano organy bez wiedzy i zgody ich rodzin dla tajnych badań nad napromieniowaniem - wynika z raportu zleconego przez rząd Partii Pracy w 2007 roku.
We wtorek wieczorem za praktyki te przeprosił w Izbie Gmin minister ds. energii Chris Huhne.

Wystąpienie ministra było wynikiem opublikowania w tym samym dniu 640-stronicowego raportu, którego autorem jest sędzia Michael Redfern. Rząd Partii Pracy zlecił mu przeprowadzenie dochodzenia w 2007 r., gdy na jaw wyszły praktyki usuwania organów.

Redfern ujawnił, iż oprócz Sellafield (dawne Windscale) w Kumbrii (północno-zachodnia Anglia) organy pobrano od 12 zmarłych - byłych pracowników zakładów nuklearnych w Springfields, Capenhurst, Dounreay, Aldermaston - jak również od kilku byłych pracowników resortu obrony.

We wszystkich przypadkach pobierano wątrobę. Płuca pobrano we wszystkich przypadkach z wyjątkiem jednego. Inne często pobierane części ciała to kręgi, mostki, żebra, śledziona, nerki, naczynia chłonne i kość udowa. Lista jest znacznie dłuższa. Wszystkie pobrane tkanki po przebadaniu niszczono.

"Rząd wyciągnął wnioski z błędów"

Raport Redferna stwierdza, że stosunki pomiędzy służbą zdrowia zakładów nuklearnych, lekarzami patologami publicznej służby zdrowia a służbą koronerską (badającą okoliczności śmierci pod kątem nienaturalnych przyczyn - PAP) były "zbyt bliskie i niezgodne z profesjonalnymi standardami".

Niektórzy koronerzy nie zadawali sobie trudu, by zapoznać się z raportem z sekcji zwłok. Inni wiedzieli, że organy usuwano zmarłym bez zgody rodzin, ale nie podejmowali oni w tej sprawie żadnych działań - ustalił raport.

Huhne zapewnił, że rząd wyciągnął wnioski z błędów popełnionych w przeszłości i wiele z kwestii naświetlonych w raporcie zostało już uregulowanych przez zmiany w prawie.
Według raportu rodziny zmarłych uważały, iż ciała ich bliskich traktowano jak "towar". W niektórych przypadkach w miejsce usuniętych kości wstawiano kij od szczotki, tak by zwłoki nie wydały się podejrzane rodzinom przygotowującym pogrzeb.

kh

Zobacz więcej na temat: Anglia służba zdrowia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chińskie władze ukrywają katastrofę ekologiczną?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2010 16:42
Chińskie władze poinformowały, że w wyniku powodzi do dwóch głównych rzek przedostały się niebezpieczne substancje chemiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radioaktywne odpady przed PE

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 12:34
Spektakularną akcję przeciwko odpadom nuklearnym przeprowadzili działacze Greenpeace'u przed wejściem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpady atomowe dotarły do składowiska

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 07:05
Konwój z transportem 123 ton odpadów radioaktywnych dotarł we wtorek rano do magazynu w Gorleben, w niemieckiej Dolnej Saksonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moskwa: radioaktywne odpady

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 12:21
Na terenie jednego z moskiewskich zakładów utylizacji odpadów znaleziono radioaktywne śmieci.
rozwiń zwiń