Bauman uhonorowany medalem Gloria Victis

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 17:37
Profesor Zygmunt Bauman odebrał w dniu swoich 85. urodzin Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.
Audio

Medal wybitnemu socjologowi i filozofowi wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Profesor Zygmunt Bauman dziękując za wyróżnienie powiedział, że jest zarówno wdzięczny jak i wzruszony.

- Trudno mi sobie wyobrazić wyróżnienie mogące większej radości mi przysporzyć niż uznanie dla mojej służby dla kultury, bo jej przecież większość mojego karygodnie długiego życia usiłowałem poświęcić. Z jakim powodzeniem? Jeśli z jakimkolwiek, nie mnie tu sądy ferować - mówił. 

- Jako że jestem z natury dziwolągiem, a mianowicie stworzeniem wielce zarozumiałym a zarazem krytycznym, uważam, że wiem lepiej niż moi krytycy ile w mojej pracy dziur, białych plam, a co gorsza twierdzeń, o których prawdzie jestem przeświadczony, ale których prawdy dowieść bym nie potrafił ani innym, ani sobie - dodał profesor.

Podczas uroczystosci odczytano list z gratulacjami od byłego prezydenta Czech - Vaclava Havla, który nie mógł przyjechać do Polski z powodów zdrowotnych.

Prof. Zygmunt Bauman

Profesor Bauman jest światowej sławy socjologiem, filozofem i teoretykiem postmodernizmu. W 1968 roku, z powodu antysemickiej nagonki, został wyrzucony z Uniwersytetu Warszawskiego, co zdecydowało o jego emigracji z Polski. Od 1971 do 1990 roku kierował Katedrą Socjologii na Uniwersytecie w Leeds.

Przed miesiącem prof. Bauman odebrał w Oviedo w północnej Hiszpanii prestiżową nagrodę Księcia Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych, zwaną też hiszpańskim Noblem.

Nagroda Księcia Asturii to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie. Wśród dotychczasowych laureatów są m. in. Nelson Mandela, Umberto Eco, Vaclav Havel, Ryszard Kapuściński i Krzysztof Penderecki.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak