X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

WikiLeaks o GROM-ach w Czeczenii

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 23:00
Polskie zestawy rakietowe znalezione w Czeczenii były tematem rozmów towarzyszących szczytowi USA-Rosja w 2009 roku. Obie strony zobowiązały się wcześniej, by zapobiegać przekazywaniu polskich wyrzutni do Gruzji - wynika z depeszy.
Audio

Rosja poruszyła sprawę polskiej broni znalezionej na Kaukazie podczas rozmów eksperckich z delegacją Stanów Zjednoczonych – czytamy w tajnej amerykańskiej depeszy z 6 sierpnia 2009 roku.

Rozmowy towarzyszyły szczytowi USA-Rosja w lipcu 2009 roku, odbyły się w tym samym tygodniu co spotkanie prezydentów Baracka Obamy i Dmitrija Miedwiediewa. Dotyczyły przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (MANPAD-ów). Poruszane problemy to m.in. redukcja broni przeciwlotniczej, nielegalny handel rosyjskimi wyrzutniami w Erytrei, ryzyko, że rosyjskie rakiety z Wenezueli trafią do kolumbijskich partyzantów.

Polskie GROM-y z Gruzji

Rosja poruszyła także sprawę polskich zestawów przeciwlotniczych. Jak relacjonowały media w 2008 roku, pochodzące najpewniej z Gruzji polskie GROM-y znaleziono na Kaukazie w październiku 2008 roku. O sprawie pisał m.in. dziennik „Izwiestia”, który w dodatku sugerował, że w sprawie mogły maczać palce amerykańskie służby.  Według tej gazety, polskie wyrzutnie i rakiety trafiły w ręce czeczeńskich wojowników via Ukraina.

Jak relacjonowała w 2008 roku „Izwiestia”, rosyjscy piloci nad Czeczenią dostrzegli rakietę wystrzeloną w ich stronę – pocisk nie trafił i wybuchł. Gazeta pisze, że Rosjanie bardzo się zdziwili, bo rebelianci nie posiadali takiej broni w ostatnich latach. Po poszukiwaniach znaleźli dwa polskie GROM-y w czeczeńskiej wiosce.

Część komentatorów sugerowała wtedy jednak, że mogła to być prowokacja. "Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma powody przypuszczać, że odnalezione w Czeczenii polskie zestawy rakietowe mogą pochodzić z zasobów uzbrojenia przejętych przez oddziały rosyjskiej lub osetyjskie w ramach operacji wojskowej na terytorium Gruzji w sierpniu bieżącego roku" - tak cytowały wówczas polskie media oświadczenie polskiego resortu.

GROM to polski przenośny zestaw do zwalczania nisko lecących samolotów i śmigłowców: rakieta wystrzeliwana jest z wyrzutni rurowej, zestaw obsługuje jedna osoba. 

Rosja i USA o polskich rakietach

Podczas wzmiankowanego spotkania w 2009 roku strona rosyjska poprosiła m.in., by zapobiec przekazywaniu wyrzutni przeciwlotniczych w rejon Kaukazu. W odpowiedzi na amerykański non-paper (dokument, który nie ma charakteru oficjalnej noty, ma charakter wymiany informacji), rosyjski MSZ poinformował Stany Zjednoczone, że podjął dialog w tej sprawie z rządem polskim.

Szef rosyjskiej delegacji resortu obrony, Oleg Skabara, wyraził zaniepokojenie ew. rozbudową arsenału w Gruzji i potencjalną „gruzińską agresją” na Kaukazie. Skabara przytaczał zapisy Sekcji 5. Dwustronnego Porozumienia, gdzie Rosja i Stany Zjednoczone zobowiązały się do tego, by zapobiec przekazywaniu polskich wyrzutni rakietowych do Gruzji.

Szef delegacji amerykańskiej Steven Costner uznał, że strony mają w tej kwestii wspólny interes. Przypomniał w tym kontekście też podobny problem rozprzestrzeniania rosyjskich wyrzutni w Wenezueli i w Rogu Afryki. I zaznaczył, że główna różnica polega na tym, że Stany Zjednoczone nigdy nie przekazywały broni przeciwlotniczej do Gruzji. Delegacja USA wyraziła żal z powodu ofiar śmiertelnych po obu stronach konfliktu Rosja – Gruzja. Podkreślił także, że Biały Dom nigdy nie przekazywał tej broni dla Tbilisi.

Strona rosyjska z kolei wyraziła nadzieję, że rząd amerykański będzie kontynuował ten temat w rozmowach z Polską i Rosją. Dodano też, że z Warszawą podjęto „pragmatyczny dialog”, a jego efekty Rosja zobowiązała się przedstawić swojemu partnerowi w przyszłości.

Agnieszka Kamińska, polskieradio.pl/WikiLeaks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

WikiLeaks: Gruzja prosiła Polskę o broń

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 14:44
Podczas wojny w Gruzji Tbilisi miało prosić Warszawę o ręczne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych GROM i przeciwczołgowych FAGOT - wynika z depesz, które ujawnił WikiLeaks.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajny plan NATO: obrona przed Rosją

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 00:40
Stany Zjednoczone i NATO opracowały plany obrony Polski i państw bałtyckich przed Rosją - wynika z informacji ujawnionych przez portal WikiLeaks.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Rosji "sporo pytań" po depeszy o NATO

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 10:25
Moskwa jest "zakłopotana" z powodu ujawnionych ostatnio przez portal WikiLeaks dokumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WikiLeaks ujawnia doktrynę Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 15:32
Zagrożenie ze strony Rosji może nadejść w ciągu 10-15 miesięcy – tak szacował po wojnie w Gruzji szef polskiego MSZ według depesz na portalu WikiLeaks.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin krytykuje aresztowanie Assange'a

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 07:00
Premier Rosji Władimir Putin skrytykował zatrzymanie założyciela portalu Wikileaks Juliana Assange'a i dyplomację USA za podawanie w wątpliwość podstaw demokracji w Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mścił" WikiLeaks, został aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 07:00
Holenderska policja aresztowała w Hadze szesnastolatka, który przyznał się do ataku na stronę internetową wystawcy karty kredytowej MasterCard i Visa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Detektywi szukali haków na prokuratora

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 03:00
Amerykański gigant farmaceutyczny zatrudniał detektywów, by zniesławić prokuratora generalnego Nigerii - ujawnia WikiLeaks.
rozwiń zwiń