Co Tomasz Turowski robił w Smoleńsku?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 09:27
Tytularny ambasador Polski w Moskwie, podejrzewany o kłamstwo lustracyjne, miał 10 kwietnia w Smoleńsku wzywać do zatrzymania kamerzysty TVP.
Audio

Pisze o tym "Nasz Dziennik". Według gazety, ambasador Tomasz Turowski kontaktował się w latach 90. z agentem rosyjskiego wywiadu Grigorijem Jakimiszynem - oficerem prowadzącym agenta "Olina".

10 kwietnia Turowski wraz z polskim ambasadorem w Rosji Jerzym Bahrem czekał na lotnisku w Smoleńsku na lądowanie prezydenckiego samolotu. Po katastrofie dyplomaci pobiegli na miejsce tragedii. Rosyjska Federalna Służba Ochrony zatrzymała tam kamerzystę TVP Sławomira Wiśniewskiego. Turowski miał powiedzieć Rosjanom, żeby aresztowali kamerzystę i zniszczyli jego sprzęt.

"Nasz Dziennik" pisze też, że po katastrofie Turowski przekazał jednemu z urzędników rosyjskiego MSZ błędną informację, że trzy osoby przeżyły i zostały przewiezione do szpitala. Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował, że Turowski za kilka tygodni wraca do Polski i do czasu wyjaśnienia sprawy lustracyjnej będzie w dyspozycji resortu.

dp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Międzynarodowy skandal ws. katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2010 13:25
"Katastrofa wróciła do Rosji" - takim tytułem opatrzył pierwszą stronę gazety "Kommiersant".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowa premiera nie powinny być zaskoczeniem"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2010 10:27
Politycy, którzy gościli w Salonie Politycznym Trójki, byli zgodni że nie ma szans na szybkie zakończenie śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smoleńsk: Rosja gra na czas

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2010 12:04
Według rosyjskiej gazety "Kommiersant", badanie katastrofy prezydenckiego samolotu zakończyło się "międzynarodowym skandalem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk nie chce ujawnić prawdy?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 09:10
- W skrzynkach ATM prawda jest wyłożona na wierzch. Być może dlatego Donald Tusk nie chce jej udostępnić - mówił Antoni Macierewicz w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie zdumieni słowami lidera PiS

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 08:00
Jarosław Kaczyński przyznał, że po przewiezieniu ciała jego brata do kraju po katastrofie smoleńskiej nie rozpoznał go.
rozwiń zwiń