X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przyznano nagrody im. Stanisława Ligonia

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 19:57
Senator Maria Pańczyk-Pozdziej, rzeźbiarz Zygmunt Brachmański oraz aktor i artysta kabaretowy Krzysztof Respondek otrzymali nagrodę Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia.
Audio

Wyróżnienia wręczono w poniedziałek wieczorem w studiu koncertowym rozgłośni.


Nagrody im. Ligonia wręczane są przez Radio Katowice od połowy lat 80. Kapituła wyróżnia w ten sposób osoby zasłużone dla regionu śląskiego w takich dziedzinach jak kultura, twórczość radiowa, działalność społeczna i polityczna. Wśród laureatów w poprzednich latach znaleźli się m.in. Jerzy Duda-Gracz, prof. Zbigniew Religa, prof. Kornel Gibiński czy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.


Uhonorowana w tym roku senator Pańczyk-Pozdziej to wieloletnia dziennikarka Radia Katowice, pomysłodawczyni konkursu gwary "Po naszymu, czyli po śląsku". Zygmunt Brachmański jest twórcą pomników oraz wystroju wnętrz kościołów. Do jego najbardziej znanych dzieł należą pomnik Harcerzy Września i pomnik Wojciecha Korfantego w Katowicach. Krzysztof Respondek jest aktorem, piosenkarzem i artystą kabaretowym, od lat występującym w kabarecie Rak.


Stanisław Ligoń urodził się 27 lipca 1879 w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów). Miał niezwykle wszechstronne zainteresowania i zdolności - był pisarzem, malarzem, ilustratorem, działaczem kulturalnym, reżyserem i aktorem. Od wczesnej młodości działał w środowisku teatrów amatorskich. W 1917 roku został wcielony do niemieckiego wojska i wysłany do Flandrii.


Po I wojnie światowej pisał i rysował w piśmie "Kocynder", używał pseudonimu Karlik. Po podziale Śląska przeniósł się do Katowic, w międzywojniu przez kilka lat nauczał rysunku w miejscowym gimnazjum. W radiu debiutował pod koniec 1927 roku. Prowadził stałe audycje: "Bery i bojki", "Przy sobocie po robocie", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela". W styczniu 1934 roku został dyrektorem katowickiej rozgłośni.


Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Warszawy, później wyjechał z kraju, zamieszkał w Jerozolimie. Działał tam na rzecz żołnierzy polskich i uchodźców na Bliskim Wschodzie. Zmarł w Katowicach w 1954 roku. Jego pogrzeb, w którym wzięło udział około 10 tys. osób, stał się manifestacją Śląska i śląskości.
W skład kapituły radiowej nagrody im. Ligonia wchodzą: profesorowie Andrzej Bochenek, Julian Gembalski, Tadeusz Sławek, wnuk Stanisława Ligonia Andrzej Sas-Jaworski, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, redaktor naczelny Radia Katowice Jacek Filus (przewodniczący kapituły) i dziennikarz tej rozgłośni Henryk Grzonka.

rr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziennikarki Polskiego Radia nagrodzone

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 04:02
Janina Jankowska i Anna Lisiecka zostały wyróżnione przez Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sting uświetnił galę Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2010 12:20
- Lepszego koncertu na 85-lecie Polskiego Radia nie można było sobie wymarzyć - podsumował galę Polskiego Radia Marek Niedźwiecki.
rozwiń zwiń