X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ingres kardynała Kazimierza Nycza

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 07:12
W Warszawie odbył się ingres kardynała Kazimierza Nycza do archikatedry świętego Jana Chrzciciela.
Audio
  • Kazimierz Nycz: proszę wiernych o modlitwę i wsparcie
  • Metropolita warszawski: nie ma miejsca na brak miłości w czasie świąt
  • Ingres kardynała Kazimierza Nycza - relacja Radomira Czarneckiego

Uroczystość rozpoczęła się od powitania metropolity warszawskiego przez kapitułę katedralną i wprowadzenia arcybiskupa do bazyliki. Towarzyszyło temu uroczyste bicie dzwonów i muzyka organowa. Podczas homilii kardynał Kazimierz Nycz prosił wiernych o modlitwę i wsparcie.

Metropolita warszawski nawiązał do Świąt Bożego Narodzenia. Przypomniał o konieczności jedności chrześcijan, wzajemnej miłości oraz życzliwości.

Po mszy świętej delegacje duchowieństwa i wiernych złożyły kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi gratulacje w związku z wyniesieniem go do godności kardynalskiej.

Godność kardynalska

Hierarcha odebrał biret kardynalski z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI 20 listopada w bazylice św. Piotra w Rzymie razem z 24 duchownymi z całego świata.

Kolegium kardynałów ma za zadanie wspomaganie papieża i zbiera się na zwoływanych przez niego konsystorzach. Kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia, mają prawo głosu w konklawe, które wybiera nowego papieża.

Obecnie członkami Kolegium Kardynalskiego jest dziesięciu Polaków, w tym należący: kard. Franciszek Macharski (od 30 czerwca 1979 r.), kard. Józef Glemp (od 2 lutego 1983 r.), kard. Henryk Gulbinowicz (od 25 maja 1985 r.), kard. Stanisław Nagy (od 21 października 2003 r.) i kard. Stanisław Dziwisz (od 24 marca 2006 r.). Pozostali są członkami Kurii Rzymskiej: kard. Andrzej Maria Deskur (od 25 maja 1985 r.), kard. Zenon Grocholewski(od 21 lutego 2001) i kard. Stanisław Ryłko (24 listopada 2007 r.) oraz Kościołów lokalnych: kard. Kazimierz Świątek na Białorusi (od 26 listopada 1994r.) i kard. Marian Jaworski na Ukrainie (od 21 lutego 2001 r.).

Apel do wiernych

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową kardynał Nycz podkreślił, że choć nominacja jest niewątpliwie wyróżnieniem dla archidiecezji warszawskiej, to dla niego - jest przede wszystkim wezwaniem do jeszcze większej służby Kościołowi.

W liście pasterskim z okazji Bożego Narodzenia, kardynał Kazimierz Nycz zaapelował do wiernych o odpowiedzialność za słowa. Zarówno za słowa wypowiadane w rodzinie, w pracy, podczas spotkań z ludźmi jak i te, wypowiadane w mediach czy w życiu społecznym i politycznym. Metropolita warszawski podkreśla, że jesteśmy świadkami rażącego nadużywania słowa. Jak pisze - "poważne kłamstwa nazywane są mijaniem się z prawdą, wypowiedzi pełne jadu i nienawiści bezsensownie dzielą ludzi i całe społeczeństwo. Upowszechnia się brutalne i gorszące słownictwo".

W jego opinii - nadużycia te dotyczą zarówno młodzieży, jak i dorosłych, życia w rodzinie, środowisk społecznych i politycznych, a nawet niektórych wydarzeń kulturalnych i medialnych - Warto sobie przypomnieć, że każde słowo powinno zawierać w sobie prawdę, wyrażać miłość i służyć dobru. Powinno budować jedność między ludźmi - podkreśla kardynał Kazimierz Nycz. Na zakończenie listu metropolita warszawski życzy, by święta Bożego Narodzenia były "czasem radości i pokoju" oraz by Polacy "kierowali do swoich bliźnich wiele dobrych słów wyrażających prawdę i budujących jedność.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"96 ziaren zostało rzuconych, aby wydały owoc"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 20:34
Mszę Świętą w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem odprawił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Należy wzorem ks.Popiełuszki szukać dróg polskiej jedności"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2010 13:28
Przesłanie walczącego o jedność Polaków księdza Popiełuszki jest wciąż aktualne - mówił w stolicy metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. Podkreślił, że jesteśmy świadkami radosnego wydarzenia - rychłej beatyfikacji kapelana "Solidarności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Nycz: Nie grać krzyżem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2010 07:49
Nie można uzależniać losu krzyża od upamiętnienia ofiar katastrofy TU-154.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb ks. Sobańskiego w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 09:51
Kardynał Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym księdza profesora Remigiusza Sobańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiące katolików wystąpiły z Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2010 11:56
Kilkadziesiąt tysięcy niemieckich katolików zdecydowało się w mijającym roku na wystąpienie z Kościoła - wynika z danych opublikowanych w grudniu przez media.
rozwiń zwiń