X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Tunezji powstaje nowy rząd

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 19:58
Mohammed Ghannuszi, ostatni premier obalonego prezydenta Tunezji Zin el-Abidina Ben Alego, ogłosił utworzenie rządu jedności narodowej.
Audio

W skład nowego rządu wejdzie trzech przywódców partii opozycyjnych. Swe stanowiska utrzymają dotychczasowi ministrowie obrony, spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych i finansów.

Przywódca Demokratycznej Partii Postępowej Nadżib Szebbi ma być w nowym rządzie ministrem rozwoju regionalnego. Resort szkolnictwa wyższego ma otrzymać Ahmed Ibrahim, kierujący ugrupowaniem Ettajid, a resort zdrowia przywódca Związku Wolności i Pracy Mustafa Ben Dżaafar. Nowym gubernatorem banku centralnego Tunezji został mianowany Mustafa Kamel Nabli.

Ghannuszi zaznaczył, że nowy rząd ma kierować sprawami państwa do czasu wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W wypowiedzi dla telewizji Al-Arabija premier powiedział, że wybory odbędą się za pół roku.

- Jesteśmy zdecydowani wzmocnić nasze wysiłki na rzecz przywrócenia spokoju i pokoju w sercach wszystkich Tunezyjczyków. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo, jak też reformy polityczne i gospodarcze - powiedział Ghannuszi.

Ghannuszi zapowiedział również lustrację majątkową osób, podejrzanych o wzbogacenie się dzięki uczestnictwu w poprzedniej władzy lub powiązaniom z nią. - Każdy, kto zgromadził wielkie bogactwa lub jest podejrzany o korupcję, zostanie postawiony przed komisją śledczą - zaznaczył premier. Zadeklarował też, iż rząd zamierza uwolnić wszystkich więźniów politycznych.

UE pomoże zorganizować wybory

Unia Europejska zaoferowała natychmiastową pomoc Tunezji w przygotowaniu wolnych wyborów, tak by ustabilizować sytuację po opuszczeniu kraju przez prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego, a także - możliwość wzmocnienia stosunków dwustronnych - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w komunikacie wydanym wspólnie z komisarzem ds. polityki sąsiedzkiej Sztefanem Fuele.

- Tunezja osiągnęła punkt bez powrotu - oświadczyli, potępiając działania, których celem jest destabilizacja bezpieczeństwa i zwiększenie chaosu, o co oskarżani są sojusznicy byłego prezydenta.

Ashton i Fuele zapewnili, że UE będzie wspierać Tunezję w wysiłkach na rzecz "stabilnej demokracji", wzywając wszystkie siły demokratyczne do zaangażowania na rzecz "nowej demokracji tunezyjskiej i poprawy błędów z przeszłości".

Wcześniej rzeczniczka Ashton, Maja Kocijanczicz, powiedziała na codziennym briefingu KE, że rozważane są sankcje wobec zbiegłego do Arabii Saudyjskiej byłego prezydenta oraz jego otoczenia. Jednocześnie z uznaniem wypowiedziała się o społeczeństwie tunezyjskiemu w związku ze staraniami o demokrację i wolność.

Poinformowała, że konsultacje 27 państw UE dotyczą też innych propozycji, które mogłyby wesprzeć nowe władze Tunezji, w tym wzmocnienia relacji politycznych i handlowych.

Od połowy ubiegłego roku między UE a Tunezją obowiązuje umowa stowarzyszeniowa, ale władze Tunezji apelowały o bardziej pogłębione partnerstwo, na wzór umowy, jaką UE ma z Marokiem. Ta opcja "jest na stole negocjacji" - zapewniła rzeczniczka.

Prezydent uciekł do Arabii Saudyjskiej

W następstwie antyrządowych demonstracji i zamieszek prezydent Zin el-Abidin Ben Ali, sprawujący w Tunezji władzę od ponad 20 lat, opuścił w piątek kraj, udając się do Arabii Saudyjskiej.

W sobotę Rada Konstytucyjna Tunezji uznała oficjalnie, że stanowisko prezydenta kraju jest nieobsadzone oraz że konstytucja wymaga, by wybory prezydenckie zostały przeprowadzone nie później niż w ciągu 60 dni. Jednocześnie na tymczasowego prezydenta Tunezji powołała przewodniczącego izby niższej parlamentu Fuada Mebazę.

W trwających od grudnia antyrządowych zamieszkach przeciw bezrobociu i złym warunkom życia zginęło kilkadziesiąt osób.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wściekłe społeczeństwo w kraju jaśminu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2011 13:13
Tło protestów w Tunezji jest złożone – kiepska sytuacja ekonomiczna, wykształcone społeczeństwo z aspiracjami, ale bez perspektyw oraz autorytarna władza. Skutki tej mieszkanki były od dawna do przewidzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żona prezydenta uciekła z 1,5 tony złota

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 05:50
Żona obalonego prezydenta Tunezji Zin el-Abidina Ben Alego uciekła wraz z nim z kraju, zabierając ze sobą półtorej tony złota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest w Tunisie: "Precz z dyktaturą"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 13:21
W centrum Tunisu około tysiąca ludzi protestowało przeciwko partii rządzącej Zgromadzeniu Demokratyczno-Konstytucyjnemu (RCD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy turyści wrócili z Tunezji

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 10:42
Na warszawskim lotnisku im. Chopina wylądował samolot wiozący polskich turystów z Tunezji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tunezja: zmarł ranny w zamieszkach fotograf

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 18:02
Francuski fotograf Lucas Mebrouk Dolega, ranny podczas zamieszek w Tunisie, zmarł. Wcześniej do mediów docierały sprzeczne doniesienia na temat stanu Dolegi.
rozwiń zwiń