Rodzina Szpilmana pozwała wydawnictwo i autorkę książki o Wierze Gran

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 16:59
Do sądu okręgowego w Warszawie wpłynął pozew spadkobierców Władysława Szpilmana przeciwko Wydawnictwu Literackiemu i autorce książki o Wierze Gran, Agacie Tuszyńskiej - dowiedział się portal polskieradio.pl
Audio

Rodzina pianisty Władysława Szpilmana uważa, że książka "Oskarżona Wiera Gran" narusza jego dobra osobiste. - Ze względu na interes klientów i szczególnie delikatną materię procesu, na obecnym etapie sprawy nie możemy ujawnić szczegółowo jakie roszczenia  zawiera pozew -  powiedział portalowi polskieradio.pl adwokat Dawid Biernat, pełnomocnik Haliny i Andrzeja Szpilmanów. Nie wykluczone są pozwy przeciwko jeszcze innym podmiotom.

Ryszard Markiewicz reprezentujący Wydawnictwo Literackie podkreślał w rozmowie z portalem, że książka Agaty Tuszyńskiej nie narusza dóbr osobistych kompozytora, a jej publikacja nie ma charakteru bezprawnego. Pozew nie dotarł jeszcze do wydawnictwa. - Mamy z jednej strony ochronę praw osoby zmarłej, z drugiej strony swobodę twórczości, badań naukowych, wyrażania swojej opinii. W moim przekonaniu zakwestionowanie tej publikacji prowadziłoby do zakwestionowania wszelkiego rodzaju biografistyki - mówił Ryszard Markiewicz.

Agata Tuszyńska mówił wcześniej mediom, że sugestie o rzekomej współpracy Szpilmana z gestapo nie sa potwierdzone w innych źródłach, a ona sama wielokrotnie to podkreśla w swojej książce.

Wystąpienie na drogę sądową po publikacji książki o Wierze Gran zapowiadał wcześniej syn Władysława Szpilmana. Andrzej Szpilman nie wykluczał też pozwania do sądu „Gazety Wyborczej”, za promocję książki i Polskiej Akademii Nauk za dane zamieszczone w bazie internetowej.

agkm, polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Oskarżona : Wiera Gran" - rozmowa z Agatą Tuszyńską

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 15:47
Żydowska śpiewaczka oskarżona o współpracę z nazistami
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syn Szpilmana walczy o dobre imię ojca

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 00:10
Andrzej Szpilman, syn słynnego pianisty, pozywa Wydawnictwo Literackie za powielanie oskarżeń o rzekomą kolaborację jego ojca z Niemcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Szpilmana i Wierę Gran

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 06:30
Konflikt między wydawcą książki o Władysławie Szpilmanie, a rodziną pianisty wejdzie na drogę sądową. Pozew wpłynie po 10 stycznia.
rozwiń zwiń