Dmitrij Miedwiediew wysyła wojsko na Wyspy Kurylskie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 09:46
Prezydent Rosji wydał takie polecenie podczas spotkania z minstrem obrony. Określił Kuryle jako "region o strategicznym znaczeniu".
Audio

Miedwiediew zaznaczył, że zarówno jednostki wojskowe jak i rozmieszczony tam sprzęt muszą być "nowoczesne i wystarczająco silne, by zapewnić bezpieczeństwo wysp, które są integralną częścią Federacji Rosyjskiej".

Prezydent ogłosił swą decyzję krótko po głośnej wypowiedzi japońskiego premiera w sprawie jego podróży na Kuryle. Podczas wiecu w Tokio premier Naoto Kan zapewnił, że Japonia nie wycofa się z żądania zwrotu wysp z archipelagu Kurylów, a wizyty rosyjskich przywódców na spornych terenach nazwał "niewybaczalnym skandalem".

W listopadzie Miedwiediew był pierwszym rosyjskim przywódcą, który odwiedził sporne wyspy. W ubiegłym tygodniu rosyjski minister obrony Anatolij Sierdiukow dokonał inspekcji tamtejszych garnizonów i zapowiedział, że Moskwa ma zamiar zmodernizować wyposażenie stacjonujących tam żołnierzy. Obie wizyty doprowadziły do ostrych protestów ze strony Tokio.

IAR/to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dmitrij Miedwiediew "rozzłościł" Japonię?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 03:00
Prezydent Dmitrij Miedwiediew przyleciał w poniedziałek rano na Wyspy Kurylskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia odwołała z Rosji ambasadora

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 06:00
Japoński minister spraw zagranicznych Saiji Maehara poinformował we wtorek, że poprosił japońskiego ambasadora w Moskwie o czasowy powrót do kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ławrow: nie potrzebujemy rad ws. Kuryli

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 12:45
Miedwiediew przyleciał w poniedziałek na wyspę Kunaszyr - jedną ze spornych wysp - co wywołało bardzo ostrą reakcję Tokio.
rozwiń zwiń