Szwajcaria nadal będzie trzymać broń w domu: 2 miliony pistoletów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2011 14:20
Prawie 60 procent Szwajcarów opowiedziało się w referendum przeciwko zakazowi przechowywania broni palnej w domach.
Audio

Wyniki głosowania z większej części lokali wyborczych wskazują, że Helweci chcą zachowania wieloletnie tradycji posiadania takiej broni w domu. Według ostatecznych wyników większość kantonów (14 z 26) odrzuciła projekt, który miał zmienić tradycję istniejącą od roku 1874 - możliwości przechowywania broni palnej w domu.

Szwajcarskie prawo w tej kwestii należy do najbardziej liberalnych na świecie. Każdy mężczyzna, który ukończył 18 lat i jest objęty służbą wojskową, ma prawo trzymać broń w domu.

Ponad 2 miliony obywateli w tym kraju liczącym 8 milionów obywateli posiada więc w mieszkaniu karabin lub pistolet. Musi być on jednak odpowiednio zabezpieczony i nie może być przechowywany razem z amunicją. Tradycja zatem jest dla nich ważniejsza niż zagrożenia, jakie niesie ze sobą posiadania broni.

Szwajcaria to kraj, w którym prwaie 50 procent samobójstw popełniana jest z użyciem broni wojskowej. Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez resort zdrowia, Szczególnie głośne były protesty przeciwko posiadaniu broni po tym, jak w 2007 roku żołnierz służby zasadniczej będąc na przepustce, zastrzelił w Zurychu młodą dziewczynę na przystanku autobusowym. Dlatego pomysłodawcy nowej ustawy walczyli o wprowadzenie zakazu posiadania broni. Inicjatorzy głosowania przyznają, że wyniki referendum są dowodem na to, iż społeczeństwo szwajcarskie nie dojrzało jeszcze do takiej decyzji.Uznają jednak za sukces to, że ponad 40 procent Szwajcarów popiera pomysł nakazu przechowywania broni w koszarach. Szacuje się, że w całym kraju prawie 2 i pół miliona Szwajcarów przechowuje broń palną w swoich domach.


agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak